21,5 C
Warszawa
niedziela, 7 sierpnia, 2022

Maryjo, niebieska Wspomożycielko! – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Od wieków wspomaga swój lud

Już w IV w. po Chrystusie św. Efrem nazwał Matkę Bożą „orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”, a inny doktor Kościoła, św. Grzegorz z Nazjanzu pisał, że jest Ona „nieustanną i potężną” „Wspomożycielką rodzaju ludzkiego”. Maryja Wspomożycielka ma związek z wielkimi zwycięstwami chrześcijańskiego oręża. Na pamiątkę zwycięstwa w bitwie morskiej z Turkami pod Lepanto w 1571 r. św. Pius V dodał do Litanii loretańskiej wezwanie „Wspomożenie wiernych, módl się za nami”, a w podzięce za wiktorię wiedeńską w 1683 r. bł. Innocenty XI zatwierdził w Monachium bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. „W roku 1816 tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wszedł urzędowo do liturgii Kościoła. Papież Pius VII ustanowił święto Matki Bożej pod tym wezwaniem na dzień 24 maja, jako podziękowanie Najświętszej Maryi Pannie, że właśnie tego dnia, uwolniony z niewoli Napoleona, mógł szczęśliwie powrócić na osieroconą przez szereg lat stolicę rzymską” – czytamy na stronie internetowej brewiarz.pl.

Na kolanach przed Wspomożycielką

Przed obrazem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w kościele salezjanów na krakowskich Dębnikach modlił się – mający do Niej wielkie nabożeństwo – młody student Karol Wojtyła.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Kiedy znalazłem się w Krakowie na Dębnikach, wszedłem w krąg «Żywego Różańca» w parafii salezjańskiej, co było związane ze szczególnym nabożeństwem do Maryi Wspomożycielki Wiernych. Na Dębnikach, w okresie, w którym krystalizowała się sprawa mojego powołania kapłańskiego, (…) mój sposób pojmowania nabożeństwa do Matki Bożej uległ pewnej przebudowie. O ile dawniej byłem przekonany, że Maryja prowadzi nas do Chrystusa, to w tym okresie zacząłem rozumieć, że również Chrystus prowadzi nas do swojej Matki” – pisał już jako papież w książce Dar i tajemnica. Wielkimi czcicielami Matki Bożej Wspomożycielki byli również prymasi Polski: salezjanin kard. August Hlond oraz kard. Stefan Wyszyński.

Zaufajcie Jej!

Wielkimi krzewicielami kultu Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych są salezjanie. „Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda!” – mawiał ich założyciel św. ks. Jan Bosko.

Sam niejednokrotnie doświadczał w swoim życiu interwencji Maryi Wspomożycielki i dzięki Niej dokonywał wielu cudów. Proszącym go o modlitwę i pragnącym wyjednać u Boga jakąś łaskę rozdawał cudowny medalik Maryi Wspomożycielki Wiernych. „Praktyka, którą wam najbardziej zalecam, to ucałowanie medalika Najświętszej Wspomożycielki i wzywanie Jej pomocy aktem strzelistym: «Maryjo Wspomożenie Wiernych, módl się za nami» oraz pobożne odprawianie nowenny do Niej. Kto ufa Matce Bożej, nigdy nie dozna rozczarowania” – zapewniał.

Ułożoną przez ks. Bosko Nowennę do Maryi Wspomożycielki Wiernych znaleźć można na stronie: czerwinsk.salezjanie.pl.

fot. Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie / Wikimedia Commons
mal. Tommaso Andrea Lorenzone

Modlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
O Maryjo, niebieska Wspomożycielko!
Z bezgraniczną ufnością zwracam się do Ciebie w ciężkim utrapieniu,
jakim Bóg w Opatrzności swojej nawiedzić mnie raczył.
Z Królewską hojnością rozlewasz bez miary potoki łask na wierne
sługi swoje, w Tobie więc pokładam całą moją nadzieję, a rzucając
się pokornie do stóp Twoich, polecam Ci z całą gorącością ducha
moją prośbę (wymień ją). Czuję, o Najświętsza Panienko, że nie
zasłużyłem(am) na Twoje zmiłowanie z powodu grzechów moich!
Ty jednak, o litościwa Matko Maryjo, nie pamiętaj o nich,
usłysz wołanie zbolałego serca i daj upragnioną łaskę, a ja ze
swej strony postanawiam służyć odtąd wiernie Tobie i Twojemu
Boskiemu Synowi dopóki mi życia stanie.
Amen.
modlitwa ze strony sanktuarium maryjnego
w Różanymstoku: www.rozanystok.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content