29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Oblicza prześladowań – Światowy Indeks Prześladowań 2022 – Open Doors

26,463FaniLubię

PRZEŚLADOWANI PRZEZ RODZINĘ GDY LUDZIE PORZUCAJĄ RELIGIĘ SWOICH NAJBLIŻSZYCH NA RZECZ CHRYSTUSA, TO CZĘSTO WŁAŚNIE CZŁONKOWIE NAJBLIŻSZEJ RODZINY ZAMIENIAJĄ SIĘ W PRZEŚLADOWCÓW.

SITARA: WIEMY, ŻE BÓG JEST NASZYM OJCEM

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Sitara* była zaledwie dzieckiem, kiedy jej matka zachorowała na postępujący paraliż. Aby się nią opiekować, Sitara musiała zrezygnować ze szkoły. Kiedy ktoś zaproponował, aby chrześcijanie pomodlili się za jej matkę, Sitara za zgodą ojca zabrała ją do kościoła. Chociaż chrześcijanie modlili się za nią przez rok, zmarła. Ojciec Sitary był tym głęboko rozczarowany, co więcej, rodzina spotkała się z ostracyzmem i została obrzucona obelgami przez innych mieszkańców wioski za to, że szukała pomocy u chrześcijan. Ojciec obwiniał Sitarę i zabronił jej oraz pozostałym dzieciom spotykać się z chrześcijanami. Mimo to Sitara potajemnie uczęszczała do kościoła – ale za każdym razem, gdy ojciec się o tym dowiadywał, bił ją i pozbawiał jedzenia. Sześć lat temu ojciec Sitary zmarł nagle na niewydolność serca. Od tego czasu rodzeństwo (w wieku 21, 15 i 8 lat) jest zdane na siebie, ale pomagają im chrześcijanie. »Bardzo dziękuję za waszą pomoc. Wiemy, że Bóg jest naszym Ojcem. Kiedy tylko czegoś potrzebujemy, modlimy się, a on nas wysłuchuje« – mówi Sitara partnerom Open Doors.
*Imię zmieniono

NURUL: WYWŁASZCZONY PRZEZ RODZEŃSTWO

Nurul, jego sześciu braci i siostra mieszkali ze swoimi rodzinami, dzieląc wspólną posesję. Dla dobra rodziny, muzułmańskie rodzeństwo Nurula początkowo tolerowało cotygodniowe spotkania chrześcijan w jego domu. Ale w miarę jak kościół domowy Nurula się rozrastał, coraz bardziej złościli się na brata. Szykanowali Nurula i jego rodzinę, a czasami dochodziło do rękoczynów. W końcu sporządzili sfałszowany dokument, przekazujący rodzeństwu majątek, który Nurul odziedziczył po ojcu. Na tej podstawie postanowili wyrzucić Nurula i jego rodzinę z domu. Aby to wzmocnić, przyprowadzili ze sobą przywódców lokalnego meczetu. Nurulowi i jego rodzinie wyznaczono termin na opuszczenie wioski, w przeciwnym razie miano zniszczyć cały ich dobytek i wypędzić ich z wioski. Nurul wynajmuje teraz dom w innej miejscowości. Zachowanie rodziny spowodowało ogromne emocjonalne zranienie i rozczarowanie, ale Nurul dzięki łasce Boga był w stanie się z tym uporać: »Wybaczyłem im«.

Nurul z rodziną

PRZEŚLADOWANI PRZEZ SPOŁECZEŃSTWO PRZEŚLADOWANIA ZE STRONY LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI SĄ EFEKTEM WYZNAWANIA »OBCEJ RELIGII«.

CHOUA I NEEB: WYPĘDZENI Z WIOSKI

52-letnia Choua* i jej 23-letni syn Neeb* wyznawali animizm. 1 stycznia 2021 r. do ich wioski przybyli chrześcijanie, którzy tak jak oni należeli do ludu Hmong. Dzięki nim Choua i Neeb dowiedzieli się o Chrystusie i postanowili zostać chrześcijanami. Kiedy powiedzieli o tym rodzinie, mąż Choua pobił ją mocno i doniósł na żonę i syna do lokalnych władz. Przybyli policjanci i przywódca wioski zagrozili im, że zostaną wyrzuceni z wioski, jeśli nie porzucą »obcej religii«. Nie powstrzymało ich to, aby potajemnie uczestniczyć w życiu kościoła w innej wsi. Zostali jednak zdemaskowani i wypędzeni z wioski. W innej wiosce Choua i Neeb znaleźli wsparcie w lokalnym kościele, który udostępnił im również mały kawałek ziemi pod budowę domu.
Imię zmieniono

Wietnam / Miejsce 19

ADOLFINA I IMELDO: »JEZUS DAJE NAM SIŁĘ«

Adolfina i jej mąż Imeldo pochodzą z małej wioski w południowo-zachodnim Meksyku. Gdy członkowie rdzennych plemion przechodzą na chrześcijaństwo i nie uczestniczą już w animistycznych zwyczajach, plemiona często postrzegają to jako zagrożenie dla swojej tradycji i kultury. Tak też było w przypadku Adolfiny i Imeldo. Kilka lat temu wrócili do rodzinnej wsi, po latach mieszkania w mieście, gdzie zostali naśladowcami Jezusa Chrystusa. W swojej wiosce opowiadali o Chrystusie i w ten sposób powstał kościół domowy. Poza granicami wsi zbudowali mały kościół. Ale lokalna społeczność nie chciała zaakceptować tego, że Imeldo głosi »obcą religię«. Domagali się, aby wyrzekł się Jezusa. Imeldo odmówił. Wkrótce potem mieszkańcy wsi uwięzili go, zburzyli kościół, a na jego miejscu założyli plantację. Po niedługim czasie uwolnili Imeldo, ale wyrzucili go z wioski, ponieważ wciąż trwał przy swojej wierze. »Nie jest to łatwe, ale Jezus daje nam siłę« – mówi Adolfina.

Meksyk / Miejsce 43

NASSER NAVARD-GOLTAPEH: »ZAGROŻENIE DLA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO « PRZEZ CZYTANIE BIBLII?

Nasser Navard-Goltapeh został aresztowany 24 czerwca 2016 r. i po czterech miesiącach zwolniony za kaucją. W maju 2017 r. skazano go na 10 lat pozbawienia wolności za »działalność misyjną« i »działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu«. Jest jednym z wielu chrześcijan nawróconych z islamu uwięzionych pod takimi zarzutami. »Czy spotkania kilkorga chrześcijan, którzy śpiewają pieśni i czytają razem Pismo Święte w prywatnym domu, jest aktem przeciwko bezpieczeństwu narodowemu?« zapytał Nasser Navard-Goltapeh w liście otwartym do rządu. Od 20 stycznia 2018 r. jest przetrzymywany w więzieniu Evin, znanym z okrutnych warunków. Kilkakrotnie występował o ponowne rozpatrzenie sprawy, lecz jego wniosek zawsze był odrzucany. Odmówiono mu również pomocy medycznej. W sierpniu 2021 r., w dniu jego 60. urodzin, matka Nassera wygłosiła gorący apel o uwolnienie Nassera. Powiedziała, że jej syn »nie zrobił przecież nic złego, a jedynie został chrześcijaninem «.

Iran / Miejsce 9

PASTOR HAILE NAIGZHI: OD 17 LAT W WIĘZIENIU

Nad ranem 23 maja 2004 r. policja zjawiła się u drzwi Haile Naigzhi. Został aresztowany i przewieziony do Wongel Mermera – więzienia słynącego z fatalnych warunków. Jego przestępstwo: był duchownym kościoła nieuznawanego przez państwo. Po prawie dwóch dekadach pastor Naigzhi jest nadal w Wongel Mermera. Przypuszcza się, że jego stan zdrowia jest zły. Jego żona i troje dzieci uciekli z Erytrei w 2013 r. po otrzymaniu wiarygodnych informacji, że i oni zostaną wkrótce aresztowani. »Bardzo tęsknię za moim mężem« – powiedziała żona Hailego. Jego dzieci dorastały bez ojca, najmłodszy syn (18 lat) nie pamięta chwil spędzonych razem, jako rodzina.

Erytrea / Miejsce 6

PRZEŚLADOWANI PRZEZ WŁADZE W PAŃSTWACH TOTALITARNYCH SŁUŻBY PRZEŚLADUJĄ ICH ZA TO, ŻE UZNAJĄ JEZUSA CHRYSTUSA ZA NAJWYŻSZĄ WŁADZĘ.

PRZEŚLADOWANIA ZE STRONY EKSTREMISTÓW EKSTREMIŚCI UWAŻAJĄ CHRZEŚCIJAN ZA SZKODLIWY ELEMENT I PRZEŚLADUJĄ ICH Z OGROMNĄ BRUTALNOŚCIĄ.

KIRO: ISLAMIŚCI GROZILI MU ŚMIERCIĄ

Już jako dziecko Kiro zetknął się z dyskryminacją z powodów religijnych. Koledzy z klasy oraz nauczyciele dokuczali mu i bili go. Podczas gdy muzułmańscy uczniowie mieli przerwę, Kiro musiał wraz z innymi chrześcijańskimi uczniami wykonywać prace porządkowe. Jego matka nauczyła go, że zaszczytem jest cierpieć z powodu wiary w Jezusa. Kiedy Kiro miał 20 lat, zamach bombowy wstrząsnął jego życiem: islamiści przeprowadzili atak na jego kościół, w wyniku którego około 400 osób zostało rannych, a 28 straciło życie. Wśród ofiar śmiertelnych była matka Kiro, ciotka i jedna z jego sióstr. Druga siostra przeżyła, ale była ciężko ranna. Kiro wyszedł z zamachu bez obrażeń, ale przeżycia związane z atakiem, rozpaczliwe poszukiwania bliskich w kilku szpitalach i w końcu identyfikacja ciał członków rodziny były traumatyczne. »Po tym, jak pocieszałem moją siostrę w szpitalu, a także innych rannych, krzyczałem, płakałem i modliłem się« – mówi Kiro. Nie mógł jednak poddać się rozpaczy, musiał opiekować się ranną siostrą i towarzyszył jej w sumie w 33 operacjach. Kiro przeżył też niebezpieczne spotkanie z islamskimi ekstremistami. Mężczyźni otoczyli go i grozili mu – dali mu siedem dni na zmianę religii – w przeciwnym razie ścięliby mu głowę. Nie było wyjścia, Kiro został zmuszony do ucieczki z kraju. Pomimo wszystkich prześladowań, jakich doświadczył, Kiro trwa w wierze w Jezusa Chrystusa i przebaczył prześladowcom, którzy sprowadzili na niego i jego rodzinę tyle cierpienia.

Egipt / Miejsce 20

POWRÓT TALIBÓW – DLACZEGO AFGANISTAN ZAJĄŁ 1. MIEJSCE

»Czuję się jak po katastrofalnej eksplozji« – powiedział Saad*, jeden z niewielu afgańskich chrześcijan po tym, jak talibowie odzyskali całkowitą kontrolę nad krajem. Niewielki, podziemny kościół już wcześniej był bezwzględnie prześladowany, a przejęcie władzy przez talibów jeszcze bardziej zaogniło sytuację. Afganistan po raz pierwszy znalazł się na pierwszym miejscu w Światowym Indeksie Prześladowań (ŚIP).

Ten rozwój wypadków jest tym bardziej szokujący, że sytuacja w Korei Północnej nie uległa poprawie. Korea Północna od 2002 roku zajmowała pierwsze miejsce w rankingu ŚIP, a poziom prześladowań, jak wskazuje wynik, stale wzrastał w tym czasie (patrz grafika). Punktacja Afganistanu wzrosła jednak jeszcze bardziej – od 2014 roku o 20 punktów. Od 2015 r. wykazuje skrajnie wysoki poziom prześladowań (powyżej 81 punktów).

Wszyscy afgańscy chrześcijanie są konwertytami z islamu. Nie mogą jawnie praktykować swojej religii. W oczach muzułmanów zmiana religii jest zdradą islamu, rodziny i kultury. Jeśli chrześcijanin zostanie zdemaskowany, może zostać zamordowany przez własną rodzinę, klan lub jedną z radykalnych grup islamistycznych. Rząd stworzony przez talibów aktywnie prześladuje chrześcijan. Dwadzieścia lat od wypędzenia, 15 sierpnia 2021 r. talibowie ponownie przejęli kontrolę nad państwem. »Dwadzieścia lat czekali na ten moment« – wyjaśnia Jan Vermeer,
dyrektor ds. Komunikacji Open Doors w Azji. »Teraz nadszedł czas, aby zawrócić z drogi postępu, który się dokonał i wytępić niepożądane elementy: każdego, kto współpracował z Zachodem; każdego, kto sprzeciwia się prawu szariatu; każdego, kto nie jest muzułmaninem«. Od czasu dojścia do władzy talibowie przeszukują domy. »Krąży lista z naszymi nazwiskami« – mówi Saad. »Kilka osób zostało zabitych. Kilka zostało porwanych, inni zniknęli«. I prosi: »Jeśli nas kochacie, módlcie się za nas«.
*Imię zmieniono

AFGANISTAN I KOREA PÓŁNOCNA: CO SIĘ ZMIENIŁO?

Już w ŚIP 2021 oba kraje otrzymały maksymalną liczbę punktów we wszystkich obszarach życia; jedynie punktacja za przemoc różniła się nieznacznie (czego nie można dostrzec w zaokrąglonych wynikach), plasując Koreę Północną przed Afganistanem. Życie chrześcijan w obu krajach jest zagrożone. W okresie sprawozdawczym ŚIP 2022 wzrosła liczba aresztowanych chrześcijan w Korei Północnej, co było bezpośrednim powodem wzrostu liczby punktów w kategorii »przemoc fizyczna« w porównaniu z poprzednim rokiem, a tym samym wzrostu ogólnej liczby punktów. W Afganistanie skala przemocy wzrosła jeszcze bardziej. Po przejęciu władzy przez talibów wielu chrześcijan zostało zmuszonych do ukrycia się lub wręcz do opuszczenia kraju, kierując się do Pakistanu czy Iranu. Niestety kraje te nie gwarantują uchodźcom bezpieczeństwa. Wielu chrześcijan schwytano.

»Oblicza prześladowań« – wszystkie dotychczas nagrane świadectwa można znaleźć w naszej bibliotece multimedialnej pod adresem: www.opendoors.pl/obliczaprzesladowan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content