10.7 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

ŚWIATOWY INDEKS PRZEŚLADOWAŃ 2022 główne zmiany – Open Doors

26,463FaniLubię

Przejęcie władzy przez talibów wzmocniło pozycję islamistów. Afganistan wyprzedza Koreę Północną i zajmuje pierwsze miejsce w ŚIP. Zwycięstwo talibów wzmocniło ekstremistyczne ugrupowania islamskie w Afryce i Azji w dążeniu do obalenia tamtejszych rządów. Chrześcijanom w Afganistanie grozi śmierć, dlatego wielu z nich decyduje się na ucieczkę do sąsiednich krajów. Niestety jako chrześcijanie nawróceni z islamu nie mogą uzyskać tam statusu uchodźców. Żyją w tragicznych warunkach, w nieustannym zagrożeniu życia. Chrześcijańskie dziewczęta i kobiety są narażone na gwałty lub przymusowe małżeństwa.

Od wielu lat chrześcijanie zarówno w Afganistanie, jak i w Korei Północnej są poddawani niezwykle silnej presji we wszystkich sferach życia. W Afganistanie, za sprawą talibów, poziom przemocy wobec konwertytów z islamu jest niezwykle wysoki. Z tego powodu Afganistan zajmuje pierwsze miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań, podczas gdy Korea Północna po 20 latach spada z 1 miejsca na 2 (patrz strona 9). Sytuacja chrześcijan w tym kraju nie uległa jednak poprawie, wręcz przeciwnie, nowa »ustawa przeciwko reakcyjnym ideom« doprowadziła do zdekonspirowania wielu kościołów domowych i aresztowania chrześcijan.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Walczący islam alarmująco szybko rozprzestrzenia się w Afryce Subsaharyjskiej

W Afryce Subsaharyjskiej nadal odnotowuje się największą liczbę udokumentowanych aktów przemocy wobec chrześcijan. Nigeria zajęła miejsce 7. Pasterze Fulani oraz islamiści
z Boko Haram i »Prowincji Zachodniej Afryki Państwa Islamskiego« przeprowadzili wiele ataków na wioski zamieszkane przez chrześcijan, szkoły, kościoły oraz przywódców wspólnot. Tysiące chrześcijan zostało zamordowanych, uprowadzonych, zgwałconych lub rannych oraz pozbawionych źródła utrzymania. Islamiści nadal eskalują przemoc w Burkina Faso (# 32) oraz w Nigrze (# 33). Mniejszość chrześcijańska (0,3%) jest tam szczególnie zagrożona. W ostatnich latach zamknięto lub zniszczono setki kościołów w Burkina Faso, Mali i Nigrze, a w bieżącym okresie sprawozdawczym 470 kościołów w Nigerii. Mali (# 24) może stać się kolejnym Afganistanem. Demokratyczna Republika Konga (# 40) i Republika Środkowoafrykańska (# 31), podobnie jak Mozambik (# 41), Kamerun (# 44) i Nigeria, należą do dziesięciu krajów o najwyższym stopniu przemocy wobec chrześcijan. Mały i rozproszony kościół podziemny w Somalii (#3) jest stale zagrożony przez al-Shabaab.

Chiński model ideologicznego nacjonalizmu i scentralizowanej kontroli nad religią

Komunistyczny reżim Chin (#17) nadal wprowadza surowe przepisy antyreligijne. Niesubordynowani przywódcy religijni i chrześcijanie trafiają do aresztu. Osoby, które chcą brać udział w praktykach religijnych, nie mieszając ich z komunistyczną propagandą, zostają zepchnięte do podziemia. Dostęp do Pisma Świętego jest ograniczony, a wiele aplikacji biblijnych jest blokowanych. Do sprawowania kontroli nad chrześcijanami wykorzystywane są technologie nadzoru cyfrowego służące do walki z pandemią koronawirusa. Chiny eksportują ideologię scentralizowanej kontroli nad religią, jak również technologie nadzoru do krajów Azji Środkowej, a także Sri Lanki (#52), Malezji (#50) i Mjanmy (#12), przyczyniając się w ten sposób do pogłębienia prześladowań.

Buddyjska Mjanma awansowała z 18 na 12 miejsce. Szacuje się, że 20.000 chrześcijan uciekło z kraju, a około 200.000 zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Armia uznaje zgromadzenia chrześcijan za ogniska oporu. Chrześcijanie są szantażowani i więzieni.

Miejsca pogorszonej lub niezmiennie złej sytuacji

Największy negatywny skok odnotował Katar (#18), a za nim Niger (#33), Indonezja (#28) i Kuba (#37), na której po masowych protestach w lipcu władze komunistyczne aresztowały, torturowały i ukarały wysokimi grzywnami aktywnych politycznie przywódców katolickich oraz protestanckich. W Indiach (#10) hinduistyczne grupy nadal szerzą i stosują przemoc wobec chrześcijan na niezwykle dużą skalę oraz wywierają na nich presję we wszystkich sferach życia. Hinduistyczny, nacjonalistyczny rząd Modiego daje przyzwolenie dla bezkarności sprawców, co jeszcze bardziej ośmiela podżegających do nienawiści i przemocy wobec chrześcijan w mediach społecznościowych.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content