21.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

Co wiemy o Politechnice we Wrocławiu? – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

Wrocławska Politechnika jest znana jako dobra uczelnia w stolicy Dolnego Śląska, ale mało ludzi zdaje sobie sprawę z wielkości i naprawdę – potęgi tej instytucji.

Fakty będą mówić same za siebie: jest 23 817 studentów na I i II stopniu studiów w 13 wydziałach – w tym w trzech filiach w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Legnicy. Wśród studentów jest 1 223 studenów z innych krajów, którzy spośród 60 różnych kierunków studiów mogą wybrać 35 programów, które są prowadzone w innych językach. Zajęcia prowadzi 2 198 wykładowców z 13 różnych dyscyplin naukowych. Poziom jest równie wielki – politechnika wrocławska zajmuje 4 pozycję wśród polskich uczelni technicznych i siódme miejsce w ogólnej klasyfijacji – to wyniki według Rankingu Szkół Wyższych Fundacji Perspektywy 2022. Najlepsze w kraju zostały uznane przez ten sam ranking kierunki budownictwa – Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz inżynieria chemiczna i procesowa z Wydziału Chemicznego; drugie miejsce technologia chemiczna z Wydziału Chemicznego. Inne wydziały, które zostały uznane za najlepsze kierunki nauczania to biotechnologia, górnictwo i geologia, mechanika i budowa maszyn oraz informatyka, mechatronika i inżynieria materiałowa. Warto studiować i zostać absolwentem tej uczelni, bo uzyskują oni drugie miejsce w Polsce pod względem zarobków – znajdują zatrudnienie albo zaraz po otrzymaniu dyplomu, albo w ciągu trzech miesięcy. Jeśli absolwent chciałby kontynuować naukę, to może to zrobić i wybrać spośród dwunastu dyscyplin w Szkole Doktorskiej, w której jest 477 osób; jest również 307 doktorantów studiów doktorskich.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Prace naukowe Politechniki Wrocławskiej zostały wyróżnione dwoma nagrodami uważanymi za ‘polskiego Nobla’ – są przyznawane przez Fundacje na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymali je profesor Marek Samoć w 2016 roku oraz profesor Marcin Drąg w 2019 r. Uczelnia zainwestowała już kilkaset milionów złotych na zakup urządzeń badawczych i aparatów, umożliwiając naukowcom prowadzenie najrozmaitszych prac naukowych. Badania prowadzone przez nich są postrzegane jako nowatorskie, czego dowodem są raporty Urzędu Patentowego Rzeczpostpolitej Polskiej, w których Politechnika Wrocławska jest wyróżniona jako lider, zgłaszając średnio ponad 100 nowych wynalazków rocznie. Do tej pory uzyskano 2,690 patentow oraz praw ochronnych dla prac naukowych. Zgłoszonych wynalazków oraz wzorów użytkowych jest 6036.

Politechnika współpracuje z uczelniami na wszystkich kontynentach, umożliwiając współpracę z badaczami, czego rezultatem jest publikacja około 500 wspólnych prac naukowych. Wymiana międzynarodowa studentów i pracowników jest wykorzystywana przez kilkuset studentów i pracowników rocznie. Lista Filadelfijska, która jest wykazem czasopism i indeksem serii naukowych, wykazuje 20,700 publikacji naukowców z Wrocławia. Międzynarodowa współpraca odbywa się dzięki nauce siedmiu języków nauczanch w Studium Języków Obcych – angielski, francuski, hiszpański, japoński, niemiecki, rosyjski oraz polski dla obcokrajowców.

Politechnika współpracuje z wielkimi miedzynarodowymi koncernami, między innymi z Volvo, Microsoft, IBM, KGHM, LG, Nokia oraz Credit Suisse.

Po takich danych statystycznych można uważać wrocławską politechnikę za miasto w mieście, ale jest jeszcze parę danych, które pokażą, że jest to wielka aglomeracja: jest 253 laboratoriów badawczych, 791 laboratoriów dydaktycznych, 585 sal i pracowni wykładowo-ćwiczeniowych, które mieszczą się w 119 nowocześnie wyposażonych budynkach badawczych.

Historia Politechniki Wrocławsiej jest równie fascynująca – jak większość uczelni na Dolnym Śląsku powstała dzięki zaangażowaniu pracowników naukowych Politechniki Lwowskiej oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, kiedy w listopadzie 1945 roku Polacy przejęli budynki Wyższej Szkoły Technicznej. Wcześniej, 20 stycznia 1945 roku, uczelnię zamknięto i studentów oraz profesorów ewakuowano wobec zbliżąjących się wojsk Armii Sowieckiej i zagrożenia oblężeniem. Jednak budynki nie zostały zniszczone, chociaż 6 maja 45 roku zostały zajęte przez Armię Czerowną (która też ich nie zniszczyła). Dekretem akademickich władz powojennego Wrocławia z 24 sierpnia 1945 roku powołano Uniwerstytet Wrocławski oraz Politechnikę Wrocławską. We wrześniu tego roku zapisało się już 512 studentów, a pierwszy inauguracyjny wykład wygłosił profesor Kazimierz Idaszewski. Pierwsze wydziały, które organizowano w zrujonwanym Wrocławiu był Wydział Mechaniczno- Elektro-Techniczy, Wydział Budownictwa z Oddziałem Architektury oraz na krótko Wydział Chemii Technicznej. Pierwszymi prorektorami byli prof. Edward Sucharda, prof. Kazimierz Zipser oraz prof. Dionizy Smoleński, którzy jeszcze mieli szansę kształtować uczelnię zanim władza ludowa objęła na dobre pieczę nad instytucjami naukowymi.

Politechnika Wrocławska jest dzisiaj zarządzana przez Rektora prof. dr hab.inż. Arkadiusza Wójsa, który związany jest z uczelnią od czasów swoich studiów – w 1997 roku obronił doktorat w Instytucie Fizyki. W tym roku został adiunktem, profesorem nadzwyczajnym w 2008, oraz zwyczajnym w 2014 roku. Wykładał między innymi w Kanadzie, w USA na Uniwerstytecie w Tennessee, w Cambridge. Jest autorem sześciu książek, specjalizuje się w dziedzinie badań fizyki teoretycznej oraz obliczeniowej ciała stałego. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk od 2019 roku oraz Academia Europaea od 2017.

Zarządzenie tak wielką uczelnią to na pewno wyzwanie, ale równie ważna jest też inspiracja rektora i wszystkich wykładowców. Poznając historie i terazniejszość Politechniki Wrocławskiej, nie mam wątpliwości, że przyszłe kadry polskich naukowców mają znakomity przykład na tej uczelni. Jeszcze jedna interestująca informacja, która wyróżnia tą uczelnię – do głównego Kampusu można dostać się nad Odrą kolejką linową „Polinka” z kompleksu Geocentrum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content