22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Protest przeciwko nadawaniu odznaczeń za udział w wyborach 4 czerwca 1989 roku oraz innych prowokacjach

26,463FaniLubię

Jako działacze opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej zdecydowanie sprzeciwiamy się ustanowieniu odznaczenia, które służyłoby podtrzymywaniu fałszywego mitu politycznego i budowaniu fałszywej legendy, jakoby dzień 4 czerwca był symbolem zwycięstwa wolności i pokonania komunizmu w Polsce i w Europie. Przeciwnie – okrągły stół i wybory czerwcowe były skuteczną próbą powstrzymania wolności i wolnych wyborów oraz przedłużeniem rządów komunistycznych w Polsce.

Na sesji w dniu 29 lutego 2024 roku Rada Miasta Opola na wniosek prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, przy aktywnym wsparciu nadwornego historyka i prawdopodobnie pomysłodawcy lub wykonawcy odgórnego polecenia, Zbigniewa Bereszyńskiego, podjęła uchwałę, by w 35-tą rocznicę niechlubnej pamięci kontraktowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku organa państwowe ustanowiły odznaczenie – Medal Wolności.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W swoim uzasadnieniu wspomniany Z. Bereszyński, z osobliwą i równie pokrętną retoryką, przedstawił wybory czerwcowe nie jako zaplanowany rezultat zmowy elit komunistycznych z wyselekcjonowaną grupą ugodowo nastawionych działaczy tzw. opozycji demokratycznej, ale jako przeciwieństwo tej, jak sam to określił, naznaczonej wieloma patologiami umowy. Stanowiły one warunek  przedłużenia rządów komunistycznej władzy. Wbrew tym manipulacjom wybory czerwcowe były zaplanowaną przy okrągłym stole operacją służb specjalnych, która miała na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd i wykorzystanie jej do ich przeprowadzenia. Przekonywały do nich i były w nie zaangażowane samozwańcze komitety obywatelskie, mobilizujące społeczeństwo do poparcia tego haniebnego układu zawartego z komunistami w Magdalence.

Proponowany przez Z. Bereszyńskiego medal ma za zadanie nie tylko zbudowanie dla politycznych potrzeb fałszywej legendy historycznej, ale również otwarcie nowych możliwości dla fałszywych bohaterów tamtych wydarzeń, którzy nie mogą ubiegać się o przeznaczone dla osób zasłużonych dla polskiej wolności i niepodległości, istniejące już odznaczenia państwowe, jak Krzyż Wolności i Solidarności oraz inne stosowne odznaczenia. Uchwała Rady Miasta mówi wręcz o zamiarze odznaczania tym medalem fałszywych bohaterów, a nawet tych, którzy przez ostatnie osiem lat miotając publicznie wulgarnymi wyzwiskami mają uchodzić za oswobodzicieli od rzekomo autorytarnego reżimu.  Medal przeznaczono zatem dla wspomnianego marginesu społecznego i bardzo często występujących w tej roli funkcjonariuszy aparatu przemocy z czasów komunizmu.

Widzimy w tym konsekwentne działania wymierzone w polską rację stanu przez osoby, które, podobnie, jak ich inicjator, zaparły się swoich wcześniejszych przekonań i próbują zakłamywać najnowszą historię Polski dla swoich politycznych, partykularnych interesów, a nawet gorzej – osobistych korzyści.

Świadectwem takiego postępowania były już wcześniejsze inicjatywy, zakończone niestety, mimo protestów, zmaterializowanym rezultatem, jak uchwalone przez Radę Miasta Opola wmurowanie pod pomnikiem poświęconym Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego tablicy gloryfikującej w zakłamanych i absurdalnych słowach, podnoszących wybory czerwcowe do rangi zwycięstwa nad komunizmem.

Protestowaliśmy już wówczas w roku 2019 oraz 2020 przeciwko wynoszeniu tego antydemokratycznego aktu zmowy fałszywych elit z komunistami do rangi wydarzenia historycznego w dziejach wałki o niepodległość Polski.

Przeciwnie, uważamy, że przyniosło ono państwu polskiemu i społeczeństwu niepowetowane straty – tak moralne, polityczne jak i społeczno-gospodarcze. Jesteśmy więc tym bardziej przeciwni nadawaniu temu wydarzeniu znaczenia symbolicznego w skali całego kraju w postaci Medalu Wolności za działania podejmowane w rzeczywistości na rzecz zniewolenia.

 By nie powtarzać fragmentów przedstawionej w naszych wcześniejszych protestach argumentacji przeciwko gloryfikowaniu wyborów z 4 czerwca 1989 roku, dołączamy ich treść w formie uzasadnienia.

Załączniki:

 – Oświadczenie z 19.06.2019 r. ws. tablicy poświęconej wyborom z 4 czerwca 1989 r.
 – List otwarty do radnych Rady Miasta Opola z 25.05.2020 r.  ws. tablicy poświęconej wyborom z 4 czerwca 1989 r.
– zdjęcie tablicy
– załącznik do uchwały Rady Miasta.      Opola z 29.02.2024 r.

Podpisali:

 • Tomasz Ardzijewski – działacz Młodzieżowej Grupy Niepodległościowej „Pokolenie 80 – 88” i „Solidarności Walczącej”
 • Bogusław Bardon – działacz niepodległościowy, więzień polityczny
 • Zbigniew Bitka – działacz niepodległościowy
 • Adam Cieśliński – działacz Młodzieżowej Grupy Niepodległościowej „Pokolenie 80-88″ oraz Niepodległościowej Grupy Ruchu Wolność i Pokój”
 • Zbigniew Cieśliński – działacz Młodzieżowej Grupy Niepodległościowej „Pokolenie 80-88” i „Solidarność Walczącej”
 • Zbigniew Dzięgielewski – działacz Młodzieżowej Grupy Niepodległościowej – „Pokolenie 80-88”
 • Antoni Klusik – działacz opozycji antykomunistycznej, więzień polityczny
 • Jerzy Łysiak – działacz opozycji antykomunistycznej, więzień polityczny
 • Alicja Nabzdyk-Kaczmarek – działaczka „Solidarności” i Stowarzyszenia „Polski Śląsk”
 • Bartłomiej Morawski – działacz niezależnego harcerstwa „Czarna 13”, współzałożyciel Ruchu Wolność i Pokój, członek NZS
 • Janina Piekarz – działaczka opozycji antykomunistycznej i NSZZ „S” RI
 • Wiesław Ukleja – działacz niepodległościowy, więzień polityczny
 • Andrzej Wianecki – działacz organizacji Wolność i Niepodległość, więzień polityczny
 • Maciej Wojciechowski – działacz organizacji Wolność i Niepodległość, więzień polityczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content