16,5 C
Warszawa
niedziela, 4 czerwca, 2023

Brak czasu dla dzieci. Największa choroba dzisiejszych czasów

26,463FaniLubię

Wiele osób wciąż mówi jak trudno jest dzisiaj znaleźć czas na wychowanie dzieci. Jest to prawda, jednak biorąc pod uwagę, że w obecnie niemal normalnym stało się korzystanie przez rodziców z opieki innych instytucji, takich jak przedszkola, żłobki czy szkoła, sformułowanie to brzmi nieco prozaicznie. Nowy system sposobu wychowania naszych podopiecznych, w którym wiodącą rolę odgrywają zewnętrzne podmioty, powoduje diametralną zmianę w ilości czasu spędzanego przy opiece nad nimi. Mimo takiego systemu kształcenia, czasu dla dzieci mamy coraz mniej, a jeśli już z nimi jesteśmy to zazwyczaj wykonujemy wtedy obowiązki domowe. Dlaczego tak jest i w jaki sposób zadbać o równowagę czasową między pracą a opieką nad dziećmi? Wyjaśniamy poniżej!

Dlaczego nie widzimy się z naszymi dziećmi w ciągu dnia? Oczywiście najczęściej z powodu pracy i innych obowiązków związanych z życiem zawodowym. Obecnie dwójka pracujących rodziców to norma, a na świeżo upieczonych mamach niemal od razu wywierana jest presja jak najszybszego powrotu do pracy. Brak harmonii między obowiązkami rodzinnymi a zawodowymi może stać się przyczyną stresu u dzieci, pojawienia się pierwszych problemów wychowawczych związanych z upominaniem się o obecność ojca i matki, a także konfliktu wewnętrznego u samych rodziców. Pomocne w zachowaniu bilansu dnia może się okazać wprowadzenie kilku kluczowych zasad, które na nowo zbudują przestrzeń do wzajemnej relacji na linii rodzice-dzieci. Oto one:

  1. Ustal godziny dla rodziny – zadbaj, aby każdego dnia była przestrzeń czasowa poświęcona wyłącznie rodzinie. Może być to pół godziny, może godzina – każda minuta jest cenna, a dzieci z utęsknieniem będą wyczekiwały tej chwili.
  2. Nie marnuj czasu w pracy – jeśli poświęcasz czas w pracy na niepotrzebne rozmowy, oglądanie mediów społecznościowych lub inne mało angażujące zajęcia, zrezygnuj z nich i spróbuj lepiej skoncentrować się na obowiązkach. Brzmi to może nieco banalnie, lecz wiele dzisiejszych stanowisk kusi marnotrawstwem czasu przeznaczonego na pracę na takie zajęcia, zwłaszcza jeśli pracujemy przy komputerze.
  3. Nie zgadzaj się na dodatkową pracę – nadgodziny kuszą wyższym wynagrodzeniem, jednak wyższa płaca osiągana jest kosztem czasu rodzinnego. Powiedz jasno swojemu szefowi, że nie chcesz brać na swoje barki więcej obowiązków niż wymaga od Ciebie twój standardowy czas pracy.
  4. Ogranicz pracę w weekendy i święta – nie zawsze jest to możliwe, jeśli jednak możesz zadbać o wolne dni w weekendy, nie wahaj się z nich skorzystać. Aby skupić się na rodzinie, musisz być z dala od pracy.
  5. Jeśli to konieczne, poszukaj innej pracy – dzisiaj zmiana pracy nie jest czymś aż tak nadzwyczajnym jak kiedyś. Oczywiście, zawsze wiąże się to z podjęciem określonego ryzyka, jednak warunki płacowe nie muszą być gorsze, a mniejszy stres i mniejsza presja towarzyszące wykonywanym poleceniom może pomóc Ci lepiej skupić się na obowiązkach rodzinnych.
  6. Dziel się swoimi wartościami w środowisku zawodowym – mów swoim współpracownikom, że rodzina jest dla Ciebie jedną z najważniejszych wartości. W ten sposób ludzie nauczą się szanować Twój czas pracy i docenią decyzje związane z oddaniem żonie i dzieciom swojego czasu prywatnego. Może warto postawić na biurku zdjęcie syna i córki, które również pomoże przekazać innym w ten sposób Twoje wartości?
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jeśli nie zawalczymy o czas, który możemy poświęcić naszym dzieciom, nim się obejrzymy nasze pociechy dorosną bez większego wkładu z naszej strony w ich wychowanie. Zastanówcie się wspólnie, czy jest konieczne, aby każdy z was wykonywał pracę na pełen etat, czy może lepiej jest oddać część dnia rodzinie i poświęcić się dzieciom w kluczowym dla ich wieku momencie wzrastania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
294SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content