7,8 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Szczecin: Morskie Centrum Nauki jest nową atrakcją miasta; pomogły fundusze UE

26,463FaniLubię

Na szczecińskiej wyspie Łasztownia działa poświęcone żegludze Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha – najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. MCN wybudowano za 162 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło z UE.

Szczecińskie Morskie Centrum Nauki działa w trzypoziomowym budynku, który przypomina zacumowany przy nabrzeżu statek. MCN ma 14 m wysokości i 122 m długości, a na jego dachu znajduje się taras widokowy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Motywem przewodnim centrum jest morze oraz różne zjawiska związane z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu – zwiedzający mogą tu obejrzeć ponad 200 interaktywnych i multimedialnych stanowisk.

Pięć stref tematycznych MCN

„Cała naprzód” to strefa, w której odwiedzający mogą zobaczyć proces projektowania i budowania statku, typy jednostek pływających, rodzaje napędów, sposoby sterowania, właściwości wody i ich wpływ na jednostki pływające.

Strefa „Chlap!”, czyli wodny plac zabaw z tamami, śluzami, pompami, armatkami wodnymi.

„Życie na morzu” – można tu zobaczyć zawody związane z morzem, role i zadania na statku, rybołówstwo, żeglarstwo, obyczaje i tradycje ludzi morza.

„Morski żywioł” – można tu m.in. poznać sposoby zapobiegania wypadkom morskim, zobaczyć sprzęt ratunkowy, poznać zasady wzywania pomocy, życie rozbitka.

W strefie „Którędy do Afryki?” można nauczyć się podstaw nawigacji morskiej i kartografii, zobaczyć jak wygląda globalny ruch statków oraz wpływ człowieka na morza i oceany.

„Kosmos na wyciągnięcie ręki” to zawieszone na konstrukcji budynku kuliste planetarium z 10 metrowym ekranem o rozdzielczości 8K. Widzowie mogą tu zobaczyć m.in. pokazy astronomiczne, filmy popularno-naukowe oraz zobaczyć Kosmos, wnętrze Ziemi czy dno oceanu.

Pod koniec maja, podczas uroczystego otwarcia obiektu, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz mówił, że ideą Morskiego Centrum Nauki była „nie tylko zabawa, ale też zainteresowanie najmłodszych odwiedzających nauką i szeroko pojętą marynistyką”.

„Tego typu obiekty nie są łatwe – są one niepowtarzalne, trzeba je za każdym razem wymyślać na nowo. Nie ma drugiego Morskiego Centrum Nauki tak w Polsce, jak i chyba – sprawdzaliśmy to – w Europie” – mówił wówczas marszałek Geblewicz.

Podczas budowy szczecińskiego centrum prowadzono konsultacje m.in. ze stoczniowcami, z żeglarzami, naukowcami, nauczycielami i młodzieżą. Centrum odwołuje się do działalności astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki prof. Jerzego Stelmacha.

Kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki wmurowano w październiku 2019 r. na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Multimedialne centrum miało pierwotnie być oddziałem Muzeum Narodowego w Szczecinie, ale w 2017 r. radni zachodniopomorskiego sejmiku zdecydowali, że będzie to osobna instytucja kultury województwa.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content