14,4 C
Warszawa
czwartek, 23 września, 2021

Tydzień z Bogiem i świętymi – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Wertując stare książeczki do nabożeństwa, można się natknąć na piękną, choć coraz mniej znaną już dziś tradycję, według której każdy dzień tygodnia miał swoje określone modlitwy, w każdym z nich oddawano szczególną cześć komu innemu. Być może i dziś warto choć częściowo powrócić do tej praktyki.

Niedziela Dzień Pański – dzień poświęcony Trójcy Świętej

Wśród przewidzianych na ten dzień specjalnych modlitw znalazły się: Hymn ambrozjański czyli Te Deum, modlitwa do Trójcy Przenajświętszej, wezwanie do Trójcy Przenajświętszej, akty strzeliste, a także modlitwa do Trójcy Przenajświętszej napisana przez św. Augustyna. Tego dnia szczególną cześć oddawano również Bożej opatrzności – odmawiano modlitwy do niej oraz akt poddania się opatrzności Bożej. Wśród przewidzianych na niedzielę modlitw znalazła się również Litania do Imienia Jezus.

Poniedziałek dzień poświęcony Duchowi Świętemu

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W poniedziałek odmawiano Wezwanie Ducha Świętego, Litanię do Ducha Świętego, Hymn oraz Nowennę do Ducha Świętego. Modlono się o siedem darów Ducha Świętego oraz odmawiano Akt poświęcenia się Duchowi Świętemu, a także Modlitwę za Kościół święty.

Wtorek dzień poświęcony czci aniołów i świętych Pańskich

Głównymi wtorkowymi modlitwami były: Litania do Anioła Stróża, modlitwy do św. Michała Archanioła oraz Litania do Wszystkich Świętych. Modlono się tego dnia do ulubionych świętych oraz osobistych patronów. We wtorek odmawiano także modlitwy pokutne – Psalm 69 oraz Hymn błagalny św. Augustyna.

Środa dzień poświęcony czci św. Józefa

Oblubieńcowi Maryi dedykowano litanię, modlitwę ułożoną przez Piusa X, za jego przyczyną zanoszono modły o dobrą śmierć i o łaskę czystości, odmawiano akty strzeliste.

Czwartek dzień poświęcony czci Przenajświętszego Sakramentu

Wśród przewidzianych na ten dzień nabożeństw i modlitw znalazły się: adoracja Najświętszego Sakramentu zawierająca m.in. akty wiary, uwielbienia, przeproszenia, nadziei i miłości oraz komunię duchową; Litania do Przenajświętszego Sakramentu oraz godzina święta.

Piątek dzień poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Męce Pańskiej

W piątek odmawiano Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego lub Złotą Koronkę do Najsłodszego Serca Jezusowego, odprawiano publiczne przebłaganie Najświętszego Serca Jezusa, drogę krzyżową, śpiewano Gorzkie żale. Oczywiście nie należy zapominać o nabożeństwie pierwszopiątkowym.

Sobota dzień poświęcony czci Najświętszej Maryi Panny

Szczególną cześć odbiera Matka Boża. Wśród poświęconych Jej modlitw i nabożeństw znalazły się: Ofiarowanie się Najświętszej Maryi Pannie, Godzinki o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, modlitwy m.in. do Matki Bożej Nieustającej Pomocy czy Matki Bożej Dobrej Rady. Dziś doszło do tego nabożeństwo pierwszosobotnie. Sobota była również dniem ofiar i modlitwy o powołania i uświęcenie kapłanów.

Co ludzie powiedzą…

Święty redemptorysta Klemens Hofbauer (1751-1820) posługiwał kiedyś w parafii w Weinried. Zachęcał tam pewną starszą kobietę – żonę miejscowego kowala – do częstszego przystępowania do sakramentów świętych. „Co by ludzie powiedzieli, gdyby stara kowalowa tak często Komunię Świętą przyjmowała?” – oponowała kobieta. „A co ludzie powiedzą, gdy się stara kowalowa potępi?” – zapytał ją św. Klemens.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
[wp_top_news]
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×