Dzisiaj rano w KPRM spotkałem się z samorządowcami, by porozmawiać o absolutnie bezprecedensowym kryzysie energetycznym i gospodarczym, w jaki Rosja z premedytacją wprowadziła całą Europę. Jest to jeden z frontów na którym Putin prowadzi swoją bestialską wojnę. Ta sytuacja wymaga szczególnej mobilizacji od całej administracji publicznej – nie tylko od rządu, ale także właśnie od prezydentów miast, starostów, wójtów, burmistrzów, którzy bezpośrednio odpowiadają za to, aby ciepło, energia elektryczna czy węgiel dotarły do mieszkańców. Wszyscy mamy swoją rolę do odegrania na poszczególnych szczeblach administracji publicznej. Apeluję o sprawną współpracę i niewykorzystywanie polityczne tej sytuacji.
🇵🇱 Spotkanie premiera @MorawieckiM ze Związkiem Samorządów Polskich i Stowarzyszeniem Prezydentów Miast Polskich ⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 6, 2022
➡️ Główne tematy spotkania:
✅ współpraca rządu i samorządu przy dystrybucji węgla
✅ kwestie cen energii elektrycznej na przyszły rok. pic.twitter.com/RyMgZJ6ulI
W obliczu tych wyzwań tworzymy system redukcji podwyżek cen prądu dla samorządów – poprzez mechanizm kalkulacji cen oraz dopłaty z budżetu pańtwa. Polega on na zamrożeniu do pewnego poziomu wzrostu cen energii – tak, żeby nie były to przyrosty rzędu kilkuset procent, jakie były proponowane przez firmy energetyczne. Zdajemy sobie sprawę, że propozycje, które trafiają do samorządów, trafiają również do odbiorców wrażliwych – czyli także m.in. do szpitali, instytucji kultury, edukacji i oświaty.
Walczymy też o poprawę efektywności dystrybucji węgla. Jego kolejne transporty płyną do nas już od kilku miesięcy, wielkie hałdy są magazynowane w portach – ale aby trafił on do odbiorców, musimy również skorzystać ze wsparcia samorządowców którzy są najbliżej mieszkańców. Wiem, że są gminy, które między sobą już teraz się dogadują, za co bardzo serdecznie dziękuję.