14,9 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

Siedem powodów dlaczego warto prowadzić działalność nierejestrową! – Mieczysław Maj

26,463FaniLubię

Działalność nierejestrowa staje się coraz popularniejszą formą zarobkowania wśród osób fizycznych. Nic dziwnego, jej prowadzenie wiąże się z szeregiem korzyści dla osoby zarobkującej, o których warto powiedzieć tym, którzy nie chcą się jeszcze decydować na rejestrację własnej firmy. Przekonaj się, czy ta forma legalnego zarobkowania pieniędzy jest dla Ciebie!

Na początek, czym jest tzw. działalność nierejestrowa?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, której nie trzeba rejestrować w CEiDG. Taka działalność nie jest uznawana za działalność gospodarczą. Działalność nierejestrowa, czyli tzw. firma na próbę została wprowadzona ustawą – Prawo Przedsiębiorców, która obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r.  Warunkiem jest osiągnięcie przychodu nieprzekraczającego w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1300 zł) oraz nieprowadzenie wcześniej działalności gospodarczej (przez okres poprzednich 5 lat, czyli 60 miesięcy albo w okresie przejściowym tj. rok przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo przedsiębiorców Twoja firma została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i nie rejestrowałeś jej ponownie, czyli przed 30 kwietnia 2017 r.). 

1. Brak wymogu zgłoszenia działalności w ewidencji przedsiębiorców CEIDG

Dokładnie stąd wzięła się sama nazwa działalności nierejestrowej, gdyż nie wymaga ona wpisania do  rejestru przedsiębiorców – CEIDG. Dodatkowo, nie ma obowiązku zgłaszania działalności w Urzędzie Skarbowym oraz w GUS, gdyż nie istnieje obowiązek posiadania numeru NIP oraz REGON. Nawet jeśli Twoja działalność zarobkowa jest prowadzona regularnie i w sposób zorganizowany, lecz comiesięczny przychód nie przekracza 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, nadal nie musisz rejestrować swojej działalności w CEIDG. Jeśli jednak Twoja działalność nierejestrowa przekroczy w danym miesiącu próg przychodu w wysokości 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, wówczas zostanie ona uznana za działalność gospodarczą. Masz wtedy 7 dni na zarejestrowanie swojej działalności w CEIDG. Pamiętaj jednak, że jako początkujący przedsiębiorca, zostaniesz zwolniony ze składek na ubezpieczenie społeczne (program „Ulga na start”).

2. Brak wymogu odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

To największa oszczędność na jaką może liczyć osoba prowadzącą działalność nierejestrową. Osoba prowadząca działalność nierejestrową nie ma obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne ani ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności. Jeśli jednak nie jesteś zatrudniony nigdzie na etacie, musisz pamiętać, że nie płacąc składek do ZUS, nie będziesz posiadał ubezpieczenia chorobowego, co powoduje brak możliwości przebywania na zwolnieniu lekarskim. Warto również pamiętać o dopisaniu się do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny według zasad określonych przez ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, aby mieć zagwarantowaną możliwość bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

3. Brak obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy

Prowadzenie działalności nierejestrowej wiąże się z obowiązkiem płacenia raz do roku przy rocznym zeznaniu podatkowym podatku dochodowego. Przychód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej 17 proc. lub 32 proc. Tym samym nie ma obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy, jak w przypadku działalności gospodarczej. Składamy bowiem raz do roku deklarację PIT-36, która określa wysokość podatku dochodowego od osiągniętego przychodu. W zeznaniu tym możemy również odliczyć koszty ściśle związane z wykonywaną działalnością.

4. W większości przypadków nie ma obowiązku płacenia podatku VAT

To prawda, gdyż w przypadku działalności nieewidencjonowanej obowiązuje zwolnienie podmiotowe, które określa, że jeżeli w ciągu roku nie zostanie przekroczony limit 200 tys. zł sprzedaży, nie zostaniesz uznany za czynnego podatnika VAT. Istnieją jednak dobra i usługi, na które nie przysługuje zwolnienie przedmiotowe takie jak sprzedaż metali szlachetnych, wyrobów jubilerskich, świadczenie usług prawniczych, czy też w przypadku nieposiadania siedziby działalności gospodarczej w Polsce. W tej sytuacji będziesz więc zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT.

5. Brak obowiązku prowadzenia księgowości

Zgadza się, w przypadku działalności nieewidencjonowanej nie ma obowiązku prowadzenia księgowości. Ustawodawca nałożył na osoby wybierające działalność nierejestrową jedynie wymóg prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży. Każdą sprzedaż dokonaną w ramach działalności nierejestrowej musimy w niej odnotować. Z ewidencji wynikają bowiem dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze, czy nie został przekroczony limit powyżej którego nie można prowadzić tej formy zarobkowania, co powoduje, że automatycznie wiąże się z obowiązkiem zarejestrowania działalności gospodarczej. Po drugie, jest to źródło informacji o wysokości przychodów, na podstawie których obliczany jest dochód i podatek dochodowy rozliczany na koniec roku. 

6. Najczęściej nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej

To prawda. Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej dotyczy bowiem wszystkich przedsiębiorców, którzy w danym roku podatkowym nie przekroczyli obrotu wynoszącego 20 tys. złotych. Miesięczny przychód w działalności nierejestrowej nie może bowiem przekraczać 1300 zł, co automatycznie wyklucza możliwość przekroczenia tego progu. Istnieją jednak pewne rodzaje świadczonych usług lub sprzedawanych dóbr, przy których istnieje obowiązek stosowania kas rejestrujących np. sprzedaż perfum, wód toaletowych, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, nośników danych cyfrowych, czy też świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych, kulturalnych i rozrywkowych, prawniczych, opieki medycznej i stomatologicznej, przewozu taksówkami. Prowadząc między innymi wyżej wymienione działalności, jesteśmy zmuszeni do zakupu kasy fiskalnej jeszcze przed dokonaniem pierwszej transakcji. Nie działa w tym przypadku również możliwość zwolnienia z powodu sprzedaży wysyłkowej i dokonywania płatności za pomocą konta bankowego.

7. Co do zasady, nie ma obowiązku wystawiania faktur

Zgadza się. Taka konieczność pojawi się jednak w przypadku żądania nabywcy towaru czy usługi zgłoszonego w ciągu 3 miesięcy od zakupu. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną ma wówczas 7 dni na dopełnienie ciążącego na niej obowiązki. Jeśli natomiast żądanie zostało zgłoszone jeszcze przed wykonaniem usługi czy sprzedażą produktu, termin 7 dni liczony jest właśnie od momentu wykonania usługi bądź dostawy towaru. Podobnie jest z wymogiem wystawienia rachunku. Jeśli kupujący zażąda takiego dokumentu, również musimy mu go doręczyć. Możliwe jest oczywiście wystawianie faktur i rachunków z własnej woli. Z pewnością znacznie to ułatwi prowadzenie ewidencji sprzedaży.

Działalność nierejestrowa to doskonały pomysł aby sprawdzić, czy twój pomysł na biznes się sprawdzi oraz czy życie biznesmena to twoje powołanie! Wypróbuj swoje siły w przedsiębiorczości już dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content