19,6 C
Warszawa
sobota, 2 lipca, 2022

Krótkie łańcuchy dostaw żywności – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

W czasach globalizacji rynków żywnościowych krótkie łańcuchy dostaw oznaczają powrót do tradycyjnych systemów dystrybucji.

Łańcuch dostaw jest to grupa przedsiębiorstw, która realizuje wspólne działania niezbędne do zaspokojenia popytu na określone produkty od producenta do konsumenta.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Skrócenie łańcucha dostaw przynosi korzyści każdemu uczestnikowi. Producent lub lokalna grupa producentów sprzedają żywność lokalnie. Świeże produkty wpisane w kulturową tradycję regionu, są sprzedawane możliwie jak najbliżej klienta, w sposób najbardziej racjonalny i efektywny. Mniejsze koszty transportu oznaczają też niższe ceny i zdrowsze środowisko, niezatrute przez samochody zaopatrzeniowe.

Podstawowym i najprostszym typem kanału dystrybucji żywności lokalnej jest sprzedaż bezpośrednia. Polega ona na nawiązaniu kontaktu między producentem żywności a konsumentem. Kontakt ten może mieć miejsce w gospodarstwie rolnym lub na targowiskach, giełdach. Towar trafia też do lokalnych sklepów.

Krótki łańcuch dostaw daje konsumentom większą pewność dotyczącą pochodzenia produktu, a bezpieczeństwo zakupu jest bardzo ważne. Tu nie ma czosnku z Chin, pietruszki z Brazylii, miód jest polski, a nie wiadomo skąd. Jajka są z małego gospodarstwa, a nie z przemysłowej fermy. Owoce zerwano w pobliskich sadach – nie transportowano ich przez morza.

Jest również aspekt patriotyzmu gospodarczego. Kupując polskie produkty, masz wpływ na lokalną gospodarkę i jeśli chcesz dać komuś zarobić, to pamiętaj o polskim rolniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content