22.8 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Po co jest nam potrzebna rodzina?

26,463FaniLubię

Najpiękniejsze i najtrudniejsze wspomnienia najczęściej związane są z rodziną. Rodzina nie jest miejscem wiecznej sielanki, jak często podpowiadają nam wyobrażenia. Rodzina jest szkołą miłości, w której powinniśmy zdobywać najwyższe i najtrudniejsze szczyty.

Relacja pomiędzy rodzicami gwarantem szczęśliwej rodziny

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Najbardziej istotnym aspektem osiągnięcia szczęścia w rodzinie jest więź pomiędzy małżonkami. Jednym z ważniejszych punktów, które dobrze jest zrealizować jest nie niszczyć, nie być dla drugiego przykrym, złośliwym, natarczywym. Jeśli zrobimy krok dalej to będziemy już dla siebie mili, będziemy gotowi do zrobienia czegoś dobrego dla najbliższych. Dalej już możemy postępować w kierunku wspólnego rozwiązywania trudności i polegania na sobie w chwilach niepowodzeń i słabości. Takie postawy są już dla człowieka źródłem radości i bezpieczeństwa, prowadzą do budowania więzi i zjednoczenia. Rodzina ma być wsparciem, tworzyć atmosferę dobra, która pomaga w przezwyciężaniu trudności.

Rodzina miejscem dojrzewania

Rodzina jest także, a może przede wszystkim środowiskiem skupionym ściśle na przekazywaniu życia, a więc rodzeniu i wychowywaniu potomstwa. Nowonarodzony człowiek nie jest samowystarczalny i do przeżycia potrzebuje matki i ojca. Dziecko oprócz przeżycia ma zostać także wychowane i tutaj także konieczna jest obecność oraz wysiłki matki i ojca. Celem tego wszystkiego jest trwałe pociągnięcie potomstwa ku dobru, do czego niezbędny jest przykład mądrego i rozsądnego życia rodziców. Rodzina jest więc miejscem wzrostu, wychowania i kształtowania. To w niej człowiek ma osiągnąć dojrzałość, zdolność do samodzielnego życia. Rodzina wyposaża nas więc w niezbędne kompetencje potrzebne do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie i wykonywania pracy, która będzie pożyteczna dla innych. Niejednokrotnie uczymy się w niej także wrażliwości, empatii i zauważania słabszych, bezbronnych, wobec których powinniśmy uczyć się otwierać nasze serce.

Rodzina miejscem rozwoju

Rodzina jest także środowiskiem, w którym następuje rozwój zarówno dzieci, jak i rodziców. Dzięki wspólnym problemom tworzą się okazje do zjednoczenia i przezwyciężania trudności. Rodzice mogą nabierać coraz większej cierpliwości, umacniać się w czułości i szacunku do siebie nawzajem, ale też do swoich malców. Dzieci natomiast kształtują w sobie postawy, zachowania, które będą im potrzebne w dorosłym życiu. Rodzina jest miejscem gdzie zdobywają podstawowe umiejętności, poznają świat wartości i uczuć. Zdrowa i wartościowa rodzina jest źródłem radości i szczęścia, które osiągane są nawet pomimo niepowodzeń i trudności. Aby jednak tak się stało, konieczna jest stała praca, ofiarność i poświęcenie na rzecz naszej wspólnoty rodzinnej i przedkładanie jej potrzeb ponad wszystkie inne. Każdego dnia widząc się ze swoją żoną i dziećmi pamiętaj, że od naszych decyzji życiowych zależy, czy zbudujemy rodzinę na fundamentach trwałych i solidnych, co zaowocuje w życiu dorosłym naszych dzieci oraz w tworzonych przez nie kolejnych wspólnotach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content