18.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami ideologicznymi?

26,463FaniLubię

W dzisiejszych czasach nasze dzieci stykają się z wszechstronnymi pojęciami, materiałami, poglądami, które próbują narzucić im lewicowy sposób rozumowania. Dla wielu rodziców nie do przyjęcia jest pomysł, aby dzieci w przedszkolu i szkole uczono o „elastycznym podejściu do seksualności”, angażowaniu się w relacje homo i biseksualne czy poszukiwania swojej płci społecznej jako kilkuletnie dzieci. Jak zatem uchronić nasze dziecko przed coraz bardziej intensywną próbą zmiany myślenia najmłodszych? Wyjaśniamy poniżej!

Po pierwsze, zrezygnuj z telewizji – niestety, treści przekazywane dziś w programach telewizyjnych w znacznym stopniu przyczyniają się do demoralizacji i odbierania zdrowego rozsądku najmłodszym. Oprócz wulgarnych reklam, jednym z najpoważniejszych zagrożeń są seriale paradokumentalne o życiu nastolatków, które ukazują patologie życia rówieśniczego. Również tradycyjne seriale oraz reality-show stały się niebezpiecznym źródłem wiedzy o życiu i przekazu takich antywartości jak rozpad rodziny, rozwody, zdrady czy koleżeńskich aktów seksualnych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Po drugie, spotykaj się z ludźmi, którzy wyznają takie same wartości – jeśli chcesz ugruntować u swojego dziecka tradycyjne wartości, spotykaj się stale z ludźmi, którzy myślą podobnie jak ty. Postaraj się również, aby były to rodziny z dziećmi, tak aby Twój syn lub córka mieli możliwość wzajemnego czerpania wzorców od siebie. Im częściej dziecko będzie otaczane zdrowymi relacjami, nie tylko w naszym domu osobistym, ale także i w życiu społecznym, tym lepiej będzie przygotowane na odróżnienie moralnego dobra i zła w późniejszym życiu. Bardzo dobrym sposobem na ugruntowanie w dziecku tradycyjnych wartości jest również zapisanie go na letnie obozy i wyjazdy organizowane przez katolickie organizacje i stowarzyszenia – to świetny sposób na spędzenie wakacji, ale także przebywanie i umacnianie się rówieśnikami.

Po trzecie, dawaj świadectwo – w sytuacjach, w których trzeba będzie jasno powiedzieć „nie” lub stanąć w obronie słabszych, poniżonych czy po prostu zamanifestować swoje poglądy, nie bój się tego uczynić. W ten sposób budujesz odwagę swojego dziecka do wyrażania własnego zdania, a także swój autorytet jako głowy rodziny. Staraj się używać wyłącznie merytorycznych i rzeczowych argumentów.

Po czwarte, rozmawiaj – przyjdzie taki moment w życiu dziecka, kiedy zacznie zadawać pytania związane z nurtami ideologicznymi jakie spotkało na swojej drodze. Musisz pamiętać, że są one niezwykle atrakcyjne dla młodego człowieka i musisz być odpowiednio przygotowanym, aby przeprowadzić rzeczową rozmowę. Znacznie łatwiej będzie Ci ją przeprowadzić, jeśli od najmłodszych lat włożysz pracę w budowanie więzi z dzieckiem i przemawianie do jego serca swoimi argumentami. Pamiętaj, aby rozmawiać z dzieckiem szczerze, nie okłamywać go, a przekazywaną wiedzę dostosować do jego wieku.

Po piąte, interweniuj w szkole – jeśli dotrze do Ciebie wiadomość, że w Twojej szkole organizowane są zajęcia sprzeczne z Twoim światopoglądem i mogące narazić dziecko na demoralizację, nie zawahaj się podjąć stosownej reakcji. Jako rodzic możesz złożyć rodzicielskie oświadczenie wychowawcze, które zobowiązuje placówkę edukacyjną do uzyskania Twojej zgody jako rodzica na uczestnictwo dziecka we wszelkich rodzajach zajęć dodatkowych. Możesz również zwrócić się do dyrektora szkoły o pełną informację na temat działalności danej organizacji na terenie szkoły, zwrócić się do dyrektora z wnioskiem o cofnięcie zgody na działalność danej organizacji lub złożyć skargę do kuratora. Dobrym rozwiązaniem jest także zaangażowanie się w Radę Rodziców – organ ten wyraża bowiem zgodę na działanie wszelkich organizacji pozaszkolnych na terytorium szkoły.

Nasze dzieci nie unikną zetknięcia ze szkodliwymi treściami, które oferuje im współczesna szkoła, media czy podwórko sąsiedzkie. Jako rodzice możemy jednak podjąć świadome i konkretne działania, które mogą stać się silnym orężem w walce z demoralizującymi ideologiami wobec naszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content