-0,4 C
Warszawa
niedziela, 10 grudnia, 2023

APEL do prof. Przemysława Czarnka – Jan Wawrzyńczyk

26,463FaniLubię

Jako minister edukacji i nauki w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, syna Kornela Morawieckiego czyni Pan wiele dla dobra naszego kraju, wychowania, oświaty i nauki w szczególności. Sytuacja w tych obszarach jest bardzo skomplikowana, wymaga podejmowania trudnych i odważnych decyzji. Pragnąłbym zwrócić się tą drogą do Pana Profesora z propozycją pewnej, w moim przekonaniu istotnej, modyfikacji aktualnego systemu rozdziału funduszy budżetowych na badania naukowe dla pracowników szkół wyższych, ubiegających się o ministerialne granty. Jest to duża grupa osób, której potrzeby finansowe mogą być ze zrozumiałych względów zaspokojone tylko w niewielkiej części.

W oparciu o doświadczenie własne i innych humanistów, składających niejednokrotnie wnioski grantowe, chciałbym zainteresować Pana Ministra sytuacjami powtarzającymi się, a rozstrzyganymi w ministerstwie na niekorzyść wnioskodawców w sposób ewidentnie krzywdzący, wbrew społecznemu poczuciu sprawiedliwości. Nie jest tajemnicą, że tzw. eksperci angażowani do oceny wniosków i wywodzący się z tych samych środowisk badawczych, co i wnioskodawcy, nie zawsze rzetelnie wykonują swoje zadania (opłacone przez ministerstwo), formułując opinie rażąco sprzeczne ze stanem faktycznym: ilością i jakością dorobku naukowego danego wnioskodawcy, a także tendencyjnie przedstawiając, de facto dyskwalifikując, wartość zgłaszanego projektu. Konkretne przypadki poważnych potknięć owych ekspertów wskazują, że albo (1) nie mają oni wystarczającej wiedzy w zakresie ocenianego projektu badawczego, czyli są ignorantami, albo (2) celowo rozmijają się z prawdą materialną, czyli są kłamcami. Rozstrzygnięcie, pryncypialne dla losu danego wniosku, czy zachodzi (1), czy (2), jest trudne i nieinteresujące dla urzędników ministerialnych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Istnieje prosty sposób wyeliminowania tego rodzaju skandalicznych nieprawidłowości: wszystkie recenzje wewnętrzne (dys)kwalifikujące wnioski grantowe powinny być jawne i zamieszczane na stronie ministerstwa, zanim zostanie podjęta decyzja finansowa o (nie)przyznaniu środków finansowych konkretnemu badaczowi. Skoro jawne są recenzje doktoratów i habilitacji, to dlaczegóżby nie miały być upubliczniane recenzje ekspertów, w tym „ekspertów”? Wówczas na pewno niejeden kłamca powstrzymałby się przed swym niegodnym czynem, by nie ryzykować utraty dobrego imienia w swoim środowisku.

Będę bardzo wdzięczny Panu Profesorowi za ustosunkowanie się do powyższej propozycji.

Jan Wawrzyńczyk, em. prof. zw. Uniwersytetu Warszawskiego (www.nfjp.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
276SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content