1 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Zasady i nauka ich przestrzegania – klucz do sukcesu w wychowaniu dzieci

26,463FaniLubię

Każde dziecko potrzebuje od rodziców dwóch rzeczy – miłości i wymagań. Obydwie wartości są niezbędne, aby ukształtować odpowiedzialnego, empatycznego i ugruntowanego w zasadach człowieka. Istotność zasad w życiu dzieci wiąże się nie tylko z przekazaniem im zdolności do ich stosowania, ale także polega na budowaniu własnego autorytetu poprzez przestrzeganie własnych. Dzieci tworząc swój obraz świata, patrzą przecież na rodziców, którzy są dla nich pierwszym punktem odniesienia. Jak nauczyć dziecko przestrzegania zasad w życiu codziennym? Jak istotne jest bycie wiernym zasadom nam jako rodzicom? Wyjaśniamy poniżej!

Dzieci potrzebują, aby rodzice byli dla nich niezmiennym i przewidywalnym punktem odniesienia. Muszą wiedzieć, czego mogą się po nas spodziewać. Bycie stałym, powoduje, że zyskają pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu nie pogubią się w brutalnym świecie, który na każdym kroku będzie próbował ich przekonać do złamania ich kręgosłupa moralnego. Przestrzeganie zasad przez rodziców ma jednak szerszy wymiar i powinno przejawiać się w:

  1. Moralności – ucząc dzieci zasad, które pomogą im odróżnić dobro od zła, musimy jednocześnie prezentować tożsame wartości własnym zachowaniem. Jeśli mówimy dzieciom, że ważna jest uczciwość, czemu cieszymy się, kiedy ekspedientka wyda nam za dużo pieniędzy i nie wrócimy się, aby zwrócić resztę? Jeśli mówisz synowi o szacunku do kobiet, czemu sam podrywasz na jego oczach inne kobiety, nie okazując w ten sposób szacunku własnej żonie? Możemy uczynić w gruncie rzeczy więcej szkody niż pożytku, jeśli nasze działania będą zupełnie przeczyć słowom. Dzieci są niezwykle bystre i precyzyjnie obserwują każde nasze zachowanie. Doskonale widzą, czy to, jak żyjemy jest wiarygodne i autentyczne.
  2. Stała obecność – nie zbudujemy autorytetu moralnego, jeśli będziemy nieobecni w życiu dziecka. Praca wypełnia nam znaczną część dnia, jednak każdą wolną chwilę powinniśmy poświęcać na bycie, po prostu. Zamiast wyjścia na piwo z kumplami, odbierz dzieci ze szkoły i pojedź z nimi na lody. Obecność w rzeczach codziennych, pomoże budować dobre nawyki, tradycje, wspomnienia, bycie w radościach i smutkach. W przeciwnym razie trudno będzie nam stworzyć autorytet moralny i wymagać od dzieci posłuszeństwa zasadom, skoro nie potrafimy wytrwać z nimi kilkunastu minut na zabawie.
  3. Dotrzymuj obietnice – czasami wydaje nam się, że mimowolne rzucenie „Kiedyś pojedziemy razem w góry” czy „Jutro pójdziemy do kina” i pozostawienie słów samym sobie jest niczym strasznym. Mimo iż obietnic nie wyryto w kamieniu, dzieci patrzą na nie skrajnie inaczej. Każda sugestia lub banalnie rzucone słowo co do przyszłości jest w ich odczuciu obietnicą. Jeśli więc kierujemy do nich podobne słowa, traktujmy je bardzo poważnie i nie obiecujmy czegoś, czego nie będziemy w stanie wykonać. W przeciwnym razie będzie to dla dzieci jasny komunikat – nie można na Tobie polegać.
  4. Nastroje – bądź stały i przewidywalny w swoich reakcjach emocjonalnych. Nie chodzi o to, aby cały czas być uśmiechniętym lub stonowanym, ale aby Twoje dzieci wiedziały, czego się po Tobie spodziewać, jeśli nabroją, zawiodą lub odniosą sukces. W przeciwnym razie tworzymy barierę komunikacyjną między nami a synem i córką. To nasza odpowiedzialność, aby umieć kontrolować nasze emocje.
  5. Plan dnia – jest on niezwykle ważny w wychowaniu dzieci do bycia odpowiedzialnymi i stosującymi się do domowych zasad członkami rodziny. Ustalone nawyki jak rodzinny obiad, czas wolny po pracy dla dzieci czy czytanie przed snem powoduje, że czują się one bezpiecznie. To istotny sygnał dla nich, że jest to ważne dla rodziców, aby być z dziećmi. W świecie, w którym nasze życie ciągle naznaczone jest coraz większą zmiennością i rozmyciem zasad, nasz domowy harmonogram dnia pomoże wyznaczyć pociechom jasny kierunek działania.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Czy pilnujesz zasad w swoim rodzinnym domu? Być może wyżej wymienione aspekty dyscypliny i wierności ich przestrzeganiu pomoże Ci zaprowadzić ład i porządek w rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content