12.1 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Dobry Łotr – film dla grzeszników – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Od 19 marca w wybranych kinach oraz od 1 kwietnia (Wielki Czwartek) na platformie katoflix.pl będzie można zobaczyć film Dobry Łotr opowiadający historię człowieka, który wraz z Jezusem i jeszcze jednym skazańcem został ukrzyżowany na Golgocie w Wielki Piątek.

Mimo że na kartach Ewangelii pojawia się tylko raz, okoliczności i pamiętny dialog z Jezusem sprawiły, że Dobry Łotr,któremu tradycja nadała imię Dyzma, nie przestaje fascynować. Na Golgocie bowiem – co oczywiste – nic nie działo się przypadkowo. Nieprzypadkowo w centrum najważniejszych w dziejach świata wydarzeń znalazł się więc też i Dyzma, choć zapewne nie miał świadomości, że przejdzie do historii i że przez następne stulecia opowieść o ostatnich chwilach jego życia będzie nadzieją nawet dla największych grzeszników. Kim bowiem jest Dobry Łotr w Bożym planie? Przykładem na ogrom Bożego miłosierdzia.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Ta niezwykła, głęboka w wymowie, wieloznaczna ewangeliczna historia stała się inspiracją dla twórców filmu Dobry Łotr. Właściwie odczytali oni wagę i istotę pojawienia się Dyzmy w Ewangelii, skłaniając i widzów do zadania sobie wielu pytań. Kim był człowiek, któremu Jezus obiecał na krzyżu: „Dziś będziesz ze Mną w raju”? Zwykłym nieszczęśnikiem, który zmarnował swoje życie? Wybrańcem, który Wszystko o filmie na www.rafaelfilm.pl miał… szczęście, że został ukrzyżowany obok Zbawiciela? Czy całe jego życie było tylko po to, by porozmawiać z Jezusem w tak niezwykłych okolicznościach? Jaki cel miał Bóg, umieszczając finał ziemskiego życia jakiegoś łotra dokładnie w tym samym miejscu, w którym umarł Jezus? Wreszcie cóż dla nas znaczy ta osobliwa scena dialogu trzech skazańców umierających na krzyżu: Dobrego Łotra, Złego Łotra i Zbawiciela?

Dużym atutem filmu jest właściwy balans między fikcją a przekazem ewangelicznym. Scenarzyści nie przeszarżowali w tworzeniu życiorysu Dyzmy, choć – co oczywiste – wszystko poza sceną na Golgocie jest ich inwencją twórczą. Ale Dyzma co rusz napotyka na sytuacje, które znamy z Ewangelii. Jest choćby w Betlejem, gdy rodzi się Jezus (co bardzo symboliczne, biorąc pod uwagę, że jest też przy Jego śmierci – ten przywilej miała tylko Maryja). Na swojej życiowej drodze spotyka też wiele postaci, które znamy z Pisma Świętego. Ten bardzo ciekawy zabieg sprawia, że wraz z bohaterem jesteśmy cały czas blisko toczącej się historii zbawienia.

Dobry Łotr to świetny film na czas Wielkiego Postu. Prowokuje do bardzo osobistych przemyśleń nie tylko na temat wiary, lecz także natury człowieka, sensu życia, posłannictwa, spraw ostatecznych. To nade wszystko inspirujące i wartościowe dzieło dla… grzeszników. Czyli dla nas wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content