19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Kuchenny pomocnik – Agnieszka Marczak

26,743FaniLubię

W wielu społeczeństwach przez lata utrwaliło się przekonanie, że kuchnia to domena kobiet. W latach sześćdziesiątych panie w Polsce dostały pomocnika, który wprowadził zmianę i pomagał w sprzątaniu. Był to Ludwik – płyn do zmywania, który po raz pierwszy pojawił się w sklepach w 1964 roku.

Jego historia jest ciekawa. Wszystko zaczęło się w starym młynie w miejscowości Góra Kalwaria. Ten chemiczny środek został wynaleziony przez inż. Hannę Majchrzak i inż. Zbigniewa Kordę w 1963 roku. Patent został przejęty przez Zjednoczone Zespoły Gospodarcze INCO w Warszawie (dzisiaj Grupa INCO S.A.) i wdrożony do produkcji w budynku starego młyna, gdzie produkowano od lat pięćdziesiątych na małą skalę produkty chemiczne. Później fabrykę Ludwika przeniesiono do dużego zakładu produkcyjnego. Warto dodać, że przedtem ani w Europie, ani w USA nie znano płynów do mycia naczyń! Możemy być więc dumni – naczynia w naszym kraju były pozmywane tak dokładnie jak w Zachodniej Europie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Fabryka zaczynała od pakowania płynu do szklanej butelki, ale w latach siedemdziesiątych opracowano metodę pozyskiwania plastiku z worków do nawozów sztucznych dla rolnictwa. Fabryka skupowała około 20 proc. worków od PGR-ów i przetwarzała je we własnych zakładach na butelki do płynu.

W latach dziewięćdziesiątych powstały nowoczesne opakowania, poszerzyły się też warianty zapachowe, wśród których najpopularniejszy był miętowy. Butelka z napisem „Ludwik” stała się już wtedy ikoną na półkach sklepowych. Na opakowaniu pojawił się również biało-czerwony znak.

Dzisiaj zakłady w całej Polsce zatrudniają 800 osób, a INCO inwestuje w produkcję szerokiej gamy środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym. 16 mln zł przeznaczono na produkcję tabletek do zmywarek naczyń.

Ludwik sprzedaje się w ilościach 34 mln litrów rocznie, tylko w Polsce (nie licząc exportu do krajów UE).

Hasło reklamowe „Ludwiku do rondla” stało się już ikoną znaną przez kilka pokoleń i chociaż dzisiaj mamy duży wybór produktów w sklepach, to jednak rozpoznawalność tej marki pozostała.

Warto znać historię pewnych produktów, zwłaszcza tych, które zostały wykonane przez polskich chemików i inżynierów w nie najlepszych dla naszego kraju czasach. Znane od pokoleń hasło reklamowe „Ludwiku do rondla” jest wciąż aktualne. Kobiety mogą je powtarzać panom w domu, a oni nie będą mieli wymówek, bo i do naczyń i do zmywarek mają pomocnika.

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×