17,3 C
Warszawa
poniedziałek, 4 lipca, 2022

Rok Dantego rozpoczęty – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

25 marca rozpoczął się Rok Dantego – autora Boskiej komedii – wielkiego arcydzieła będącego poetycką podróżą po piekle, czyśćcu i raju w towarzystwie Wirgiliusza, Beatrycze, św. Łucji i samej Maryi. Upamiętniając 700. rocznicę śmierci tego wielkiego poety, papież Franciszek wystosował list apostolski Candor Lucis Aeternae (Blask wiecznego światła).

Uznawany za najwybitniejszego poetę wszech czasów Dante Alighieri był Włochem z Florencji. Żył i tworzył na przełomie XIII i XIV w. W swoim liście papież Franciszek nazwał tego „Największego Poetę” „prorokiem nadziei” i „świadkiem tęsknoty za nieskończonością, tkwiącej w ludzkim sercu”, „poetą Bożego miłosierdzia i ludzkiej wolności”, który „potrafił (…) znacznie lepiej niż wielu innych, poprzez piękno poezji, wyrazić głębię tajemnicy Boga i miłości”. Poemat Dantego Boska komedia określił „najwspanialszym wyrazem ludzkiego geniuszu”, zaznaczając, że właśnie „z wiary katolickiej” czerpał do niego natchnienie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Droga Dantego, szczególnie ta ukazana w Boskiej Komedii, jest tak naprawdę drogą pragnienia, głębokiej i wewnętrznej potrzeby przemiany życia, aby osiągnąć szczęście i w ten sposób wskazać drogę tym, którzy tak jak on znaleźli się w «ciemnym lesie» i zagubili «prawą drogę»” – pisał. Poeta „ma nam do przekazania ważne przesłanie, słowo, które pragnie dotknąć naszych serc i umysłów, przeznaczone do przekształcenia nas i przemiany nas jeszcze teraz, w tym życiu. Jest to przesłanie, które może i powinno nam w pełni uświadomić, czym jesteśmy i czym żyjemy dzień po dniu, w głębokim i nieustannym dążeniu ku szczęściu, ku pełni istnienia, ku ostatecznej ojczyźnie, w której znajdziemy się w pełnej jedności z Bogiem, Miłością nieskończoną i wieczną”.

„W tym szczególnym momencie dziejowym, naznaczonym wieloma cieniami, sytuacjami, które upodlają ludzkość, brakiem zaufania i perspektyw na przyszłość, postać Dantego, proroka nadziei i świadka ludzkiego pragnienia szczęścia, może wciąż dać nam słowa i wzorce, które staną się impulsem do naszej wędrówki. Może nam pomóc iść naprzód z pogodą ducha i odwagą w pielgrzymce życia i wiary, do której wszyscy jesteśmy powołani, aż nasze serca znajdą prawdziwy pokój i prawdziwą radość, aż osiągniemy ostateczny cel całej ludzkości, «miłość, co Słońce porusza i gwiazdy»” – zakończył, zachęcając do zapoznawania się z życiem i dziełem Dantego, a zwłaszcza z jego największym arcydziełem: Boską komedią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content