14,4 C
Warszawa
czwartek, 23 września, 2021

Założyciel Ruchu Światło-Życie upamiętniony przez Sejm – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Sto lat temu, 24 marca 1921 r. w Rybniku przyszedł na świat sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki – założyciel Ruchu Światło-Życie, znanego jako ruch oazowy. 30 marca br. rocznicę tę upamiętnił Sejm RP. „Sejm RP, doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci” – napisano w okolicznościowej uchwale.

Ksiądz Franciszek Blachnicki był wielkim kapłanem, wielkim patriotą i antykomunistą. Walczył z Niemcami jako ochotnik w czasie drugiej wojny światowej, konspirował, był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Księdzem został po wojnie – w 1950 r. Zatroskany o duchowe dobro Polaków i ich moralną odnowę był organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Ruchu Światło-Życie i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, publikował, wykładał na KUL. Był śledzony i prześladowany przez komunistyczną bezpiekę, której nie w smak była jego patriotyczno-kościelna działalność. Zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech (niewykluczone, że do śmierci tej przyczynili się komunistyczni agenci).

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jego doczesne szczątki spoczywają dziś w kościele parafialnym w Krościenku nad Dunajcem. Nieopodal – na Kopiej Górce – znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie. W październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Blachnickiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
[wp_top_news]
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×