14,7 C
Warszawa
piątek, 26 kwietnia, 2024

CBA Ukrainy: Nowak dostał 575 tys. dol. i 70 tys. euro łapówek od ukraińskiego biznesmena.

26,463FaniLubię

W tle wypuszczenia Sławomira Nowaka z aresztu w wyniku nieprzedłużenia tej formy zabezpieczenia wobec podejrzanego o popełnienie czynów korupcyjnych, wokół byłego ministra transportu zawrzało. W sprawie polityka wypowiedziało się również Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU): Ukraiński biznesmen miał w latach 2017-2019 wręczyć 575 tys. dol. i 70 tys. euro łapówek ówczesnemu kierownikowi Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy Ukrawtodor Sławomirowi Nowakowi – stwierdziło NABU.

Według informacji podanych przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) Nowak w zamian za nielegalne korzyści majątkowe miał pomagać firmom ukraińskiego biznesmena w uzyskaniu przedłużenia kontraktu na budowę odcinków dróg Kijów-Odessa, które były finansowane ze środków Europejskiego Banku Rekonstrukcji i Rozwoju. Były minister stał wówczas na czele ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor w latach 2016-2019.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Ponadto szef Ukrawtodoru „nie zauważył” naruszenia grafiku robót przez firmy podejrzanego, co pozwoliło mu uniknąć ponad 9 mln euro kary – napisano w komunikacie NABU.

Śledczy NABU prowadzili dochodzenie w tej sprawie od września 2019 r. – Gdy okazało się, że powyższe fakty bada również CBA RP, w listopadzie 2019 r. powołano wspólny zespół śledczy, w skład którego weszli śledczy NABU i prokuratorzy Specjalnej Prokuratury Ukrainy (SAP) oraz ze strony polskiej – pracownicy CBA oraz Prokuratury Okręgowej w Warszawie – napisano w komunikacie.

W efekcie tych działań, podano, latem 2020 r. wykryto grupę przestępczą, na czele której czele stał ówczesny p.o. szefa Ukrawtodoru (Sławomir Nowak).

Nowak podejrzany jest o popełnienie kilkunastu czynów korupcyjnych, w tym przyjmowanie łapówek za przyznawanie kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy.

Były minister transportu przebywał w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka od lipca ubiegłego roku. Został zatrzymany w Trójmieście przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według źródła PAP materiał zebrany przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w tej sprawie jest „porażający” i składa się głównie z materiałów niejawnych, w tym podsłuchów rozmów, a także „bardzo obszernych” i „wyjątkowo szczegółowych” wyjaśnień wieloletniego przyjaciela Nowaka i współpodejrzanego w tym śledztwie Jacka P. Z ustaleń PAP wynika, że zarzuty korupcji dotyczą także czasów, gdy Nowak pełnił funkcję szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content