1 C
Warszawa
środa, 3 marca, 2021

SKANDAL! Niemiecka dziennikarka: „Pogromy, dokonane przez katolickich Polaków na Żydach to czarny rozdział historii Polski”

27,099FaniLubię

Die Tageszeitung” – berliński dziennik odniósł się do przegranego procesu sądowego przez badaczy Holokaustu Jana Grabowskiego oraz prof. Barbarę Engelking, którzy zostali oskarżeni o szkalowanie pamięci Edwarda Malinowskiego, sołtysa ze wsi Malinowa na Podlasiu. W książce „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” autorzy opisali, że sołtys pomógł wyjechać Esterze Siemiatyckiej, Żydówce z Drohiczyna na roboty do Niemiec po czym ograbił ją z majątku. W książce dodano również, że sołtys był współwinny śmierci kilkudziesięciu Żydów. Historycy maja przeprosić za przedstawienie jego postaci jako współwinnej śmierci Żydów – zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację bratanicy pomówionego sołtysa, Filomenie Leszczyńskiej, która twierdziła, że stryj ukrywał Żydów podczas okupacji niemieckiej, a podważany fragment w książce został zmyślony dla celu publikacji książki. Sąd zadecydował, że Jan Grabowski oraz prof. Engelking mają przeprosić za podanie tej nieprawdziwej informacji.

Proces sądowy w tej sprawie odbił się głośnym echem nie tylko w Polsce, lecz również zagranicą. W lewicowym berlińskim dzienniku „Die Tageszeitung”, jego korespondentka warszawska Gabriele Lesser napisała przed wydaniem wyroku, że według niej właściwie chodzi „tylko o honor polskiego sołtysa” z czasów II wojny światowej i wyjaśnienie „czy był on godnym czci bohaterem wojennym, który ratował Żydów czy też kolaborantem nazistów, który wydawał Żydów niemieckim okupantom”. 

Dodała również, że rzekoma kolaboracja Polaków z nazistami to temat tabuizowany:

Ale teraz coraz więcej renomowanych instytutów badań nad Holokaustem, miejsc pamięci i muzeów na całym świecie deklaruje swoją solidarność z oskarżonymi historykami Barbarą Engelking i Janem Grabowskim. Albowiem stawka jest coraz większa. Wydając wyrok we wtorek, sędziowie zdecydują, czy wkrótce w Polsce będzie można prowadzić wolne badania, także dotyczące tabuizowanych tematów, jak kolaboracja z nazistami czy wydawanie Żydów, czy też powstrzyma je cenzura w obronie ›dobrego imienia Polski‹”

– pisze Lesser.

Najbardziej skandaliczne słowa niemieckiej dziennikarki dotyczą jednak stwierdzeń o tzw. pogromach Żydów dokonywanych przez Polaków, który nazwała „szczególnie czarnym rozdziałem w historii Polski”:

Szczególnie bolesny okazał się też dla wielu potwierdzony w źródłach historycznych fakt, że także wśród Polaków byli sprawcy i kolaboranci nazistów, podobnie jak pośród Ukraińców, Rosjan, Francuzów, Litwinów, Łotyszy i innych narodów. Pogromy, dokonane przez katolickich Polaków w 1941 roku na ich żydowskich sąsiadach, są szczególnie czarnym rozdziałem w historii Polski. Równocześnie nikt nie kwestionuje tego, że to Niemcy i Austriacy dokonali mordu na milionach Żydów Europy”

pisze Lesser, relacjonując dalej także najnowsze ustalenia na temat kwestionowanego fragmentu książki Grabowskiego i Engelking.

Gabriele Lesser znana jest ze swoich antypolskich tekstów, m.in. po wyborach prezydenckich nazwała głosowanie Polaków „Świńskim galopem do urn”.

27,099FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

27,099FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
Biden isn’t going to...

Michael O'Hanlon explains why President Joe Biden will not make Saudi Arabia “a pariah” due to the economic...

Google News | 26 Feb, 2021
Biden administration conducts strike...

The airstrike on a border post follows a recent attack on a base used by U.S. forces in...

Google News | 26 Feb, 2021
Top Senate Official Disqualifies...

The parliamentarian ruled that the provision, which would gradually increase the wage to $15 an hour, violated the...

Google News | 26 Feb, 2021
McConnell would support Trump...

The remark comes amid a row between the former president and the Senate minority leader in the wake...

Google News | 26 Feb, 2021
Manhattan DA faces critical...

At the helm of the most significant criminal investigation facing Donald Trump, his family and his business, Manhattan's...

Google News | 25 Feb, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły