14.8 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – premier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnych obchodach

26,463FaniLubię

Historia Polski to chwile triumfu, ale również momenty, kiedy nasz kraj znikał z mapy świata. Dlatego 11 listopada jest tak ważnym świętem dla każdej Polki i każdego Polaka. Ten dzień upamiętnia odzyskanie wolności w 1918 roku. Polska obchodzi w tym roku 105. rocznicę niepodległości. To święto państwowe pozwala na chwilę zadumy nad cierpieniem naszych rodaków walczących o wolność kraju, ale także przypomina jak ważna jest niepodległość i suwerenność. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczcił pamięć bohaterów narodowych, którzy walczyli o niepodległą Polskę i poświęcili się dla wolnej ojczyzny i przyszłych pokoleń.

11 listopada 1918 r.

Premier Mateusz Morawiecki podczas Narodowego Dnia Niepodległości na placu Piłsudskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Narodowego Dnia Niepodległości na placu Piłsudskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Narodowego Dnia Niepodległości na placu Piłsudskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Narodowego Dnia Niepodległości na placu Piłsudskiego.

Państwa zaborcze po raz pierwszy podzieliły pomiędzy sobą terytorium Polski w 1772 roku. Ostatni, trzeci rozbiór doprowadził do tego, że nasz kraj zniknął z mapy świata. Jednak ojczyzna została w sercach narodu polskiego. Przez 123 lata trwała walka o wolność. Polacy brali udział m.in. w wojnach napoleońskich czy powstaniach: styczniowym i listopadowym. Wreszcie I wojna światowa doprowadziła do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Rocznicę tego wydarzenia od 86 lat obchodzimy 11 listopada.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla Polek i Polaków. Agresja Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej ukazuje nam jak ważny jest pokój, wolność i suwerenność. W tym roku celebrujemy 105. rocznicę niepodległej Polski. To okazja do upamiętnienia osób, które walczyły za wolną ojczyznę.

– Niepodległość jest jak miłość. Trzeba o nią dbać. Trzeba ją szanować. Trzeba ją doceniać. I trzeba o nią walczyć każdego dnia – przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Obchody Święta Niepodległości

Premier Mateusz Morawiecki oddał hołd bohaterom narodowym i złożył kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Złożył również wieńce pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego i generała Stefana Roweckiego „Grota”.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się Uroczysta Odprawa Wart oraz Apel Pamięci. Szef rządu wraz z Prezydentem RP i innymi gośćmi wspólnie odśpiewali hymn Polski. W trakcie uroczystości premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Radośnie świętujmy to co nas łączy, a nie dzieli. Niech żyje niepodległa, bezpieczna i zjednoczona Rzeczpospolita – przekazał Prezes Rady Ministrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content