23.4 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

Urlop dla przedsiębiorców i 100 dni rządu

26,463FaniLubię

Rada Ministrów przyjęła rozwiązania korzystne dla mikroprzedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych. To tzw. urlop dla przedsiębiorców, czyli zwolnienie z opłacania składek w jednym wybranym miesiącu w roku. Członkowie rządu zajęli się także przepisami, które umożliwią dofinansowanie samorządom wynagrodzenia pracowników z obszaru pomocy społecznej. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej podsumował również pierwsze 100 dni rządu. Przyznał, że „zrobiliśmy więcej niż jakikolwiek rząd III RP”, a jednocześnie zapowiedział przyspieszenie oraz rozliczenie poprzedniej ekipy.

Każdy ma prawo do wypoczynku  

100 dni rządu Donalda Tuska foto: gov.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie zmian, które pozwolą najmniejszym przedsiębiorcom wziąć urlop od opłacania składek przez jeden wybrany miesiąc w roku. Z tego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele firm, którzy płacą składki ubezpieczeniowe za siebie i maksymalnie 9 innych osób. Roczne przychody takiej firmy nie będą mogły też przekroczyć 2 mln euro.  

– Bardzo wielu mikroprzedsiębiorców zwracało nam uwagę przez ostatnie lata na niesprawiedliwość. Osoby samozatrudnione, które są jedynymi pracownikami w swojej działalności gospodarczej i decydują się na urlop, muszą płacić składkę ZUS. To był jeden z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się przyjąć to rozwiązanie – poinformował Premier Donald Tusk.  

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Gdy przedsiębiorca będzie korzystał z tzw. urlopu dla przedsiębiorców, składki na ubezpieczenie będą opłacane z budżetu państwa. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej wyjaśnił, w jaki sposób przedsiębiorcy będą mogli zawnioskować o tzw. urlop dla przedsiębiorców.  

– Będzie można korzystać z tzw. urlopu dla przedsiębiorców na podstawie wniosku wysłanego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba czekać na decyzję administracyjną – nikt nie będzie podejmował żadnej decyzji za przedsiębiorcę. Wysłanie bardzo prostego wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie taką decyzję – mówił szef rządu.    

Z nowych rozwiązań będzie można skorzystać jeszcze w tym roku.  

Szczegóły na temat tzw. urlopu dla przedsiębiorców są dostępne na naszej stronie.

Państwo musi zadbać o pracowników pomocy społecznej 

Kolejnym punktem obrad Rady Ministrów była zmiana projektu ustawy o pomocy społecznej. Projekt zakłada, że rząd będzie mógł przygotować programy, które dofinansują samorządom wynagrodzenia pracowników m.in. ośrodków i domów pomocy społecznej, a także żłobków czy klubów dziecięcych prowadzonych przez samorządy.

– Zależy mi, żeby państwo zadbało o osoby, które pracują na rzecz innych ludzi, których życie polega na tym, że pomagają najbardziej poszkodowanym i bezradnym. To jest kwestia elementarnej sprawiedliwości i godności osobistej tych osób – mówił Donald Tusk.

Premier podkreślił, że liczy na bardzo szybką pracę nad tym projektem w parlamencie i na szybki podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. Rozwiązanie obejmie 190 tys. osób.

– Naszą intencją jest, żeby dodatek w wysokości 1000 zł brutto zaczął trafiać do wszystkich pracownic, pracowników m.in. z obszaru pomocy społecznej już od 1 lipca. To wszystko jest w rękach parlamentarzystów i Prezydenta. Nie widzę żadnego powodu, aby zwlekać albo kwestionować zapisy tej ustawy – powiedział Premier.

Szczegóły na temat projektu ustawy oraz informacja kogo obejmą nowe rozwiązania, są dostępne na naszej stronie.

Rozliczenie działań poprzedniego rządu jest naszym obowiązkiem 

Podczas konferencji prasowej, Premier Donald Tusk odniósł się do zarzutów opozycji dotyczących realizacji 100 konkretów na 100 dni.

– Mieliśmy do czynienia przez 8 lat ze sługami kłamstwa oraz korupcji, czyli w skrócie byłby SKOK, akurat tak przypadkowo. A mówimy o skoku na wielką kasę, całej tej ekipy – mówił szef rządu.

Donald Tusk podkreślił, że jednym ze zobowiązań obecnego rządu było rozliczenie działania poprzedniej ekipy.

 – Jednym z naszych zobowiązań na 100 dni było rozliczenie bezwstydnego złodziejstwa, jakiego byliśmy świadkami. Nie wszyscy dostrzegali w jakiej skali to złodziejstwo się odbywało. Ale każdy następny dzień, w tym i w przyszłym tygodniu także, pokaże państwu skalę nie tylko pazerności, ale też bezwstydu poprzedniego rządu – zapowiedział Premier.

Szef rządu wrócił także do wydarzeń, które rozgrywały się po wyborach parlamentarnych. Wyjaśnił, jaki cel miała zwłoka w powołaniu nowego rządu.

– Zwłoka w powołaniu mojego rządu była spowodowana wyłącznie chęcią i potrzebą zabezpieczenia własnych, egoistycznych, finansowych, czasami wręcz brudnych interesów. Po to był ten słynny dwutygodniowy rząd Morawieckiego. Po to była ta zwłoka zafundowana Polsce przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Po wyborach czekaliśmy długie tygodnie na możliwość formowania nowego rządu – przypomniał Donald Tusk.

Przez 3 miesiące zrobiliśmy więcej niż jakikolwiek rząd III RP

Nowy rząd Donalda Tuska już na starcie musiał zmierzyć się z m.in. bałaganem pozostawionym przez poprzedników, sytuacją wojenną w Ukrainie, a także nierozwiązanymi problemami rolników. Wprowadzanie zmian było też blokowane przez opozycję i Prezydenta.

– Dzisiaj ci, którzy nam zarzucają, że nie wypełniliśmy wszystkich zobowiązań w ciągu pierwszych 100 dni, to są ci, którzy przez trzy miesiące robili wszystko, żeby blokować dobre zmiany, możliwość realizowania tego, do czego się zobowiązaliśmy. I te obrazy pozostaną na zawsze w pamięci większości Polaków: bijatyki pod Sejmem, awantury w Sejmie, wetowanie przez Prezydenta ustaw, często bez powodu – wymieniał Premier.

Od początku objęcia funkcji Premiera, Donald Tusk działa aktywnie na arenie międzynarodowej. Odbył w sumie ponad 20 spotkań z liderami państw i instytucji.

– Misja odbudowy pozycji Polski w Europie. Tu chodzi o to, żebyśmy znowu stali się jednym z kluczowych państw europejskich. Jednym z liderów. Wtedy jest też po prostu bezpieczniej. Zaczynają się znowu liczyć z naszym zdaniem. Zarówno tutaj jak i za Atlantykiem – mówił szef rządu.

Chodzi o zmobilizowanie przywódców europejskich do wsparcia Ukrainy, ale także o wypracowanie korzystnych rozwiązań dla polskich rolników.

– Wolałbym móc dzisiaj powiedzieć, że ze 100 konkretów wszystkie zostały w 100 proc. zrealizowane. Jednak 70 – 80 proc. mojego czasu to jest naprawianie tego, co zepsuli nasi poprzednicy – choćby w takich sprawach jak rolnictwo. W ostatnich tygodniach zajmuję się głównie tym, jak wyprowadzić polskie rolnictwo z tych zagrożeń, które wynikają z kompletnie bezmyślnej polityki poprzedników – przyznał szef rządu.

Determinacja Premiera Donalda Tuska przynosi efekty. Komisja Europejska wycofuje się z niektórych ustaleń Zielonego Ładu. Nie będzie m.in. przymusu ugorowania i ograniczania pestycydów. To dwie najważniejsze dla polskich rolników zmiany, o które rząd zabiegał. Oprócz ofensywy dyplomatycznej rząd zrealizował i realizuje wiele innych zapowiedzianych rozwiązań. To m.in.:

  • podwyżki dla nauczycieli i tzw. budżetówki,  
  • wypłata 800 plus pomimo trudnej sytuacji budżetowej,
  • odbudowa niezależnego sądownictwa,  
  • uporządkowanie kwestii mediów publicznych
  • wprowadzenie programu finansowania in vitro
  • odblokowanie 600 mld zł z funduszy europejskich, w tym z Krajowego Planu Odbudowy.

Premier zapowiada przyspieszenie i dalsze intensywne prace nad korzystnymi zmianami dla Polek i Polaków.

– Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że w następnych tygodniach i miesiącach będzie przyspieszenie. Żeby nikt nie myślał, że którykolwiek z punktów do realizacji którego się zobowiązaliśmy, został unieważniony. Jest trudniej w niektórych sprawach niż myślałem, ale to jest tylko jeszcze większa motywacja dla mnie i dla całej naszej drużyny, żeby iść do przodu – podkreślił Donald Tusk.  

Materiały

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
Wypowiedź Premiera Donalda Tuska po posiedzeniu Rady Ministrów
19032024​_Wypowiedź​_Premiera​_Donalda​_Tuska,​_po​_Radzie​_Ministrów.pdf 0.13MB

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content