23.4 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

Polska w pełni popiera obecność Szwecji w NATO

26,463FaniLubię

Premier Donald Tusk spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z szefem szwedzkiego rządu Ulfem Kristerssonem. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa i współpracy obronnej zarówno w Europie, jak i bilateralnie pomiędzy Polską i Szwecją. Szefowie rządów omówili także kwestie związane z wojną w Ukrainie oraz zbliżającą się polską prezydencją w Radzie UE. Premier Donald Tusk wyraził pełne poparcie Polski dla obecności Szwecji w NATO.

Wspólne spojrzenie na bezpieczeństwo Europy

Spotkanie Premiera Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem
Spotkanie Premiera Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem
Spotkanie Premiera Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem
Spotkanie Premiera Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem
Spotkanie Premiera Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem
Spotkanie Premiera Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji Ulfem Kristerssonem

Premier Donald Tusk podkreślił, że Polskę i Szwecję łączy długa tradycja współpracy.

Mamy już długą tradycję współpracy. Łączy nas zarówno geografia – Bałtyk to nasza wspólna odpowiedzialność, jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego regionu, ale łączą nas także poglądy. Mamy dokładnie tę samą opinię na temat agresji rosyjskiej na Ukrainę, potrzeby pomocy dla Ukrainy czy utrzymania więzi transatlantyckich – powiedział szef polskiego rządu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Premier Ulf Kristersson potwierdził, że Szwecja jest gotowa na wzmocnienie dwustronnej współpracy w obszarze obrony i bezpieczeństwa.

Wspólnie z moim rządem liczę na współpracę w kolejnych latach i odnowę naszego strategicznego partnerstwa, wspólnego zaangażowania we współpracę
w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także w zakresie biznesu i innowacyjności – poinformował szef szwedzkiego rządu.

Zdecydowane poparcie Polski dla obecności Szwecji w NATO

Potwierdziłem jeszcze raz pełne wsparcie Polski dla aktywnej obecności Szwecji w NATO. Wasza decyzja o przystąpieniu do NATO była jedną z najlepszych wiadomości, jakie usłyszeliśmy w Warszawie. To daje nam wszystkim też poczucie większego bezpieczeństwa i większej solidarności. Współpraca między nami – także w ramach NATO – to coś bardzo obiecującego – podkreślił Premier Donald Tusk.

Szef polskiego rządu zaoferował Szwecji pełne wsparcie w procesie dołączenia do NATO. Podkreślił także, że byłoby błędem, gdyby jedno państwo NATO zablokowało obecność drugiego państwa, gotowego do aktywnej pracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Polska i Szwecja wśród najbardziej zaangażowanych w pomoc Ukrainie

Od blisko dwóch lat Ukraina zmaga się z brutalną agresją Rosji na jej terytorium. W tym czasie Polska i Szwecja aktywnie wspierają Ukraińców w ich walce o wolność.

Chciałbym wyrazić uznanie dla Polski za taką pozycję lidera we wsparciu Ukrainy. Stanowisko wyrażane przez nowy polski rząd jest niezwykle ważnym przykładem dla wszystkich państw europejskich. Żyjemy w nowej, niebezpiecznej rzeczywistości, najeżonej wyzwaniami dla bezpieczeństwa i obrony, najważniejszymi od czasu zimnej wojny – mówił szwedzki Premier.

Skuteczna ochrona wschodniej granicy Polski

Premier Donald Tusk podziękował Szwecji za zrozumienie i wsparcie w temacie nielegalnej migracji.

Szczególnie w tej części Europy nielegalni migranci maja dodatkowy wymiar związany z bezpieczeństwem. Ochrona granicy z Rosją i Białorusią, ochrona przed nielegalną migracją, jest także częścią naszej polityki obrony. Oba reżimy używają nielegalnej migracji jako narzędzia do takiej nowej, specyficznej “hybrid war”. Musimy mieć tego świadomość. Potwierdziłem panu Premierowi, że Polska będzie zdeterminowana w skutecznej ochronie naszej granicy wschodniej – zapewnił szef polskiego rządu.

Wspólnie przeciw nieuczciwej konkurencji

Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska i Szwecja będą intensywnie współpracować nad kształtowaniem przyszłej polityki europejskiej – takiej, która będzie chroniła rynki przed nieuczciwą konkurencją.

Dziękuję za wymianę uwag na temat potrzeby ochrony naszych rynków przed nieuczciwą konkurencją. To doświadczenie i szwedzkie, i polskie będzie bardzo przydatne w kształtowaniu także polityki europejskiej, jeśli chodzi o kwestie rynku wewnętrznego, konkurencyjności także w kwestiach geopolitycznych
i obronnych – powiedział szef rządu Donald Tusk.

Premier polskiego rządu poinformował także premiera Szwecji o problemach na naszym rynku produktów rolnych.

Będę oczekiwał od naszych partnerów w UE współpracy na rzecz rozwiązań, które mogą pogodzić ochronę klimatu z interesami dużych grup społecznych i zawodowych, jak na przykład rolników – podkreślił Prezes Rady Ministrów

Materiały

Stenogram wypowiedzi Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z Premierem Królestwa Szwecji
Wypowiedź​_Premiera​_Donalda​_Tuska​_podczas​_spotkania​_z​_Premierem​_Szwecji.pdf 0.40MB

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content