4,3 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli: chcemy ochrony granic UE oraz walki z nielegalną imigracją

26,463FaniLubię

W stolicy Belgii zakończyło się posiedzenie Rady Europejskiej, które poświęcone było bezpieczeństwu i sytuacji geopolitycznej wokół Europy. Premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za ochroną unijnych granic zewnętrznych oraz walką z nielegalną imigracją. W konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się także popierane przez Polskę zapisy, które mówią, że elementem obrony bezpieczeństwa jest walka z terrorystami oraz z przemytem ludzi, jako zarzewiem terroryzmu. Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę liderom UE, że zmiany unijnych traktatów niosą za sobą duże ryzyka.

“Tak” dla ochrony granic zewnętrznych i “nie” dla nielegalnej imigracji

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów przed posiedzeniem RE w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów przed posiedzeniem RE w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dla mediów po zakoDczonym posiedzeniu RE w Brukseli.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wypowiedzi dla mediów przed posiedzeniem RE w Brukseli.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w konkluzjach Rady Europejskiej znalazły się zapisy mówiące o tym, że jeżeli pojawi się nielegalny imigrant, którego państwo nie akceptuje, to będzie prawo do readmisji, czyli do deportacji do kraju pochodzenia. – “Tak” dla ochrony granic zewnętrznych i “nie” dla nielegalnej imigracji i wiążącej się z nią sprawy przemytu ludzi – podkreślił premier.

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, Rada Europejska zajęła także stanowisko, zgodnie z którym elementem obrony bezpieczeństwa jest walka z terrorystami oraz z przemytem ludzi, jako zarzewiem terroryzmu. – Polska broniła tego stanowiska i bardzo wiele państw przyjęło dokładnie taki właśnie punkt widzenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie szef rządu podkreślił, że częścią unijnego pakietu migracyjnego jest nadal przymusowa relokacja nielegalnych imigrantów, bądź płacenie za nieprzyjęcie nielegalnej imigrantów. – Nie chcemy, aby to Holendrzy, Niemcy czy Francuzi decydowali o naszej polityce migracyjnej – zaznaczył premier. Oni chcą wdrożyć pakt migracyjny, którego częścią jest przetransportowanie, również do Polski, setek tysięcy nielegalnych imigrantów – wyjaśnił.

Zmiany unijnych traktatów niosą ryzyka dla Polski

Podczas posiedzenia Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na prace toczące się w Parlamencie Europejskim, które mają doprowadzić do tego, że prawie wszystkie decyzje w UE będą zapadały większością głosów. – Zmiany te niosą ogromne ryzyka dla Polski i Polaków – ocenił premier.

Jak wyjaśnił szef rządu, Polska może w ten sposób stracić prawo decydowania o swoim losie. – Dzięki działaniom rządu, nasz kraj ma jedne z najniższych podatków w Europie. To zniknie, ponieważ harmonizacja podatków ma być kompetencją unijną – zaznaczył premier. – Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni – dodał.

W ocenie Mateusza Morawieckiego odejście od zasady jednomyślności w UE, to centralizacja władzy w Brukseli. – Ten proces właśnie się toczy. Chcę przed tym przestrzec – podkreślił premier.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content