Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w XXXI Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”. Nawiązał do historii „Solidarności” i podkreślił zasługi tego ugrupowania dla historii Polski. Wskazał także na duże zmiany w zakresie polityki społecznej i troski rządu o pracowników, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat. Wdrożyliśmy minimalną stawkę godzinową oraz podnieśliśmy płace minimalną. Dzięki obniżkom podatków realnie więcej pieniędzy zostaje do dyspozycji Polaków. Wprowadziliśmy również m.in. programy rodzinne i wspierające. Kontynuujemy idee „Solidarności”, dbając o równomierny rozwój i wzrost dobrobytu polskich rodzin.
Walka o prawa pracownicze
– NSZZ “Solidarność” szedł zawsze z duchem czasu i walczył zarówno o prawa pracownicze, ale walczył też cały czas o lepszy ustrój, o politykę społeczną z prawdziwego zdarzenia, aż wreszcie taki czas nadszedł – podkreślił premier Mateusz Morawiecki
W ostatnich latach podnieśliśmy pensję minimalną i wprowadziliśmy minimalną stawkę godzinową. To wraz z obniżką podatków sprawia, że Polki i Polacy mają do dyspozycji więcej środków, które mogą przeznaczyć na swoje potrzeby. Miliony pracowników mogą dzisiaj dzięki temu godniej żyć.
Historia „Solidarności”
– Wszyscy członkowie “Solidarności” tamtych lat przyłożyli się ogromnie, przyczynili się wielce do odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także do zrzucenia jarzma niewoli przez kraje środkowej Europy – jarzma niewoli komunistycznej – zaznaczył szef polskiego rządu.
Zjazd odbywa się w 39. rocznicę zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Dla wielu działaczy „Solidarności” była to postać niezwykle ważna, która wskazywała kierunek działania. Prezes Rady Ministrów przywołał jego słowa: – „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zjednoczonych i zakorzenionych w ideałach, które zdolne są przemieniać świat”.