18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Bezpieczniej na drogach w Twojej okolicy: 1 mld zł na przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, perony przystankowe

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), która przeznaczona jest na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych. Kierowcy, rowerzyści i piesi – wszyscy skorzystają na dodatkowych środkach. Dofinansowanie pozwala na budowę przejścia dla pieszych, oświetlenie ruchliwego skrzyżowania czy stworzenie ścieżki rowerowej. Nasz rząd dba o bezpieczeństwo Polek i Polaków w wielu aspektach. Jednym z nich jest właśnie infrastruktura drogowa. Dlatego wprowadziliśmy RFRD – aby zapewnić mieszkańcom bezpieczne podróże po drogach lokalnych. Wspieramy również samorządy w rozwoju ich lokalnej infrastruktury drogowej.

Nowe inwestycje drogowe w Twojej okolicy

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Przekażemy samorządom kolejne środki na inwestycje drogowe. Z nowego naboru, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do Polski lokalnej trafi ponad 1 mld zł. Pozwoli to sfinansować 1510 zadań w całej Polsce, w tym 15 wojewódzkich, 714 powiatowych i aż 781 gminnych. Dzięki tym inwestycjom, infrastruktura drogowa staje się nowoczesna i bezpieczna. Dodatkowe środki pozwolą wybudować lub wyremontować ponad 770 km dróg, w tym:

 • 380 km dróg powiatowych;
 • 392 km dróg gminnych.

– To następny miliard złotych na ponad półtora tysiąca różnych projektów w całej Polsce. W polskich gminach, polskich powiatach będzie jeszcze bezpieczniej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Samorządy mogą przeznaczyć rządowe dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa drogowego. Dzięki temu dzieci mają bezpieczną drogę do szkoły. Przejścia dla pieszych są odpowiednio oświetlone. Rowerzyści mogą poruszać się ścieżkami rowerowymi. A kierowcy mogą jeździć drogami, które mają odpowiednią nawierzchnię czy oznakowanie.

Sprawdź, gdzie powstaną inwestycje:

 • województwo dolnośląskie
 • województwo kujawsko-pomorskie
 • województwo lubelskie
 • województwo lubuskie
 • województwo łódzkie
 • województwo małopolskie
 • województwo mazowieckie
 • województwo opolskie
 • województwo podkarpackie
 • województwo podlaskie
 • województwo pomorskie
 • województwo śląskie
 • województwo świętokrzyskie
 • województwo warmińsko-mazurskie
 • województwo wielkopolskie
 • województwo zachodniopomorskie

Mniej wypadków, mniej ofiar – na polskich drogach coraz bezpieczniej

Dzięki polityce naszego rządu przez ostatnie 8 lat znacząco spadła liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych. W porównaniu do roku 2008, było ich mniej o ponad 10 tys. Dzięki naszym zmianom w kodeksie ruchu drogowego piesi są bezpieczniejsi.

– Przypomnę, że trzy miesiące temu dostaliśmy od europejskiej organizacji, dbającej o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, specjalną nagrodę – dlatego, że spadła liczba wypadków w Polsce – powiedział szef polskiego rządu.

W 2022 roku nastąpił również spadek wypadków drogowych – aż o 29%. Natomiast liczba osób, które zginęły, zmniejszyła się o 35%. Statystyki pokazują, że zmiany, które wprowadzamy, są skuteczne i potrzebne.

Wspieramy rozwój lokalnych dróg

Chcemy, aby Polkom i Polakom żyło się lepiej w ich małych ojczyznach. Dlatego w 2018 roku stworzyliśmy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. To dzięki niemu mieszkańcy Polski lokalnej mogą bezpiecznie podróżować po nowoczesnych drogach.

– Wreszcie te drogi gminne, powiatowe, przypominają normalne drogi. Dzieje się tak dlatego, że zainwestowaliśmy w to potężne środki, które pochodzą z naprawionego polskiego budżetu – powiedział Prezes Rady Ministrów.

W ramach RFRD od lipca 2019 roku wybudowaliśmy, rozbudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy 23 tys. km dróg lokalnych. Przekazaliśmy samorządom z Funduszu już ponad 16 mld zł. To blisko 16 tys. inwestycji na drogach gminnych i powiatowych.

Dowiedz się więcej na temat Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych – ponad 2 500 km kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to niejedyne wsparcie na rozwój infrastruktury drogowej w Polsce. W grudniu 2022 r. przyjęliśmy Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

RPBDK zakłada realizację inwestycji drogowych w zakresie dróg krajowych, ekspresowych i autostrad. Łącznie, na realizację inwestycji, przeznaczymy 294,4 mld zł. Pozwoli to na budowę ponad 2,5 tys. km kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Jest to największy program drogowy w historii Polski.

Dowiedz się więcej na temat Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)

Materiały

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content