2,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki w Bielsku-Białej: rząd zrobi wszystko, aby kontynuować i rozwijać wielką politykę senioralną dla dobra seniorów

26,463FaniLubię

Prowadzimy politykę społeczną, którą opieramy na solidarności – wrażliwsze grupy społeczne potrzebują wsparcia państwa. Chcemy zapewnić jeszcze lepsze życie emerytom i rencistom. W kwietniu do seniorów trafiła 13. emerytura. Rząd przyjął na stałe i podwyższył kwotę 14. emerytury – do 2200 na rękę. Pieniądze trafiają na konta seniorów. Osoby starsze mogą również skorzystać z takich programów rządowych, jak m.in. Senior+ czy Leki75+. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami w miejscowości Bielsko-Biała.

Rząd przypomniał o tym komu zawdzięczamy dzisiejszą ojczyznę – tym dłoniom pań i panów, którzy tutaj ze mną są i w całej Polsce. Przypomniał o faktycznej etymologii słowa emeryt – to jest zasłużony, a więc emeryci jako ci najbardziej zasłużeni seniorzy, jako najbardziej zasłużeni dla polskiego społeczeństwa – mówił premier.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Bielsku-Białej.

14. emerytura – wypłacana co roku

Rząd podjął decyzję, że wypłata 14. emerytury będzie wypłacana co roku i jest gwarantowana przez ustawę. Świadczenie będzie wypłacane automatycznie. To oznacza, że nie trzeba składać wniosków o jego przyznanie. „Czternastka” nie wpłynie na otrzymanie innych świadczeń, dodatków czy zasiłków.

To ważne wsparcie dla domowych budżetów seniorów. 14. emeryturę wypłaciliśmy po raz pierwszy w 2021 r. Miało to być jednorazowe świadczenie, jednak ze względu na ogromne potrzeby seniorów, postanowiliśmy wypłacać ją co roku.

W 2022 r. wprowadziliśmy także rozwiązanie, które pozwoliło emerytom i rencistom oszczędzić jeszcze więcej. Kwota 13. i 14. emerytury zostały zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowe środki seniorzy mogą przeznaczyć na realizację swoich marzeń.

13. emerytura – dla każdego, bez względu na dochód

Do emerytów i rencistów od 2019 r. trafia 13. emerytura. To dodatkowe świadczenie roczne, które otrzymuje każdy emeryt i rencista, bez względu na dochód. W kwietniu 9,8 mln seniorów mogło cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi na codzienne wydatki. W 2023 r. „trzynastka” wyniosła 1588,44 zł, to wzrost o 250 zł, względem 2022 r.

Dodatkowo świadczenia będą podwyższane o wskaźnik waloryzacji* , jednak nie mniej niż o kwotę 250 zł. Dodatki do świadczeń również zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

– Nasi poprzednicy byli w dużym stopniu niewdzięczni – takie słowo tutaj usłyszałem – niewdzięczni wobec seniorów tych, którzy najlepiej znają życie, najlepiej rozumieją to co dzieje się wokół nas, ponieważ przeżyli rożne epoki w naszej ojczyźnie i wiedzą doskonale, jak ciężko jest spiąć koniec z końcem – kontynuował szef rządu.

*Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wynosi 114,8%.

Rządowe wsparcie dla seniorów

Dbamy o każdy aspekt życia seniorów. Jesteśmy im wdzięczni za to, ile trudu włożyli w budowanie Polski. Dlatego wprowadziliśmy i nadal rozszerzamy szereg programów, które wspierają osoby starsze w ich jesieni życia. Do korzystnych rozwiązań, z których mogą skorzystać seniorzy, należą m.in.:

  • Senior+ – to rządowe wsparcie dla samorządów w tworzeniu i bieżącym funkcjonowaniu Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. W latach 2015- 2022 powstało w Polsce 1 179 ośrodków. Na jego dofinansowanie przeznaczyliśmy 300 mln zł. W 2022 r. zagwarantowaliśmy w budżecie 60 mln zł na realizację programowych zadań.
  • Aktywni+ – to środki na wsparcie projektów dla seniorów. W ramach programu w latach 2021-2025 organizacje pozarządowe zrealizują projekty dla seniorów o łącznej wartości 200 mln zł.
  • Mama 4+ – to świadczenie przeznaczone dla osób, które żeby wychować co najmniej czworo dzieci, nie mogły podjąć pracy lub z niej zrezygnowały. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni podstawowe środki do życia.
  • Emerytura bez podatku do 2500 zł – to rozwiązanie, które funkcjonuje od 1 stycznia 2022 r. Dzięki temu więcej pieniędzy trafia do portfeli emerytów i rencistów.
  • Leki 65+ – to program, dzięki któremu seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych leków. Wprowadziliśmy jego rozszerzenie w ramach #NoweKonkrety.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content