103 lat temu Polacy stoczyli niezwykle ważną bitwę dla dziejów naszego kraju, ale także dla przyszłości całej Europy. Bitwa Warszawska, która powstrzymała plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią – jest uznawana za 18. na liście przełomowych bitew świata. Na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia, w Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, premier Mateusz Morawiecki wziął udział m.in. w uroczystościach na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
– Jutro zjednoczymy się pod biało-czerwoną flagą w podziwie, dziękując polskim żołnierzom za to, że strzegą, naszej wschodniej granicy i za to, że będą bronili, gdy zajdzie taka potrzeba, granic polskich z ogromną determinacją – mówił premier zachęcając do udziału w obchodach.
„Silna Biało-Czerwona” hasło tegorocznego Święta Wojska Polskiego
Główne uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W obchodach wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W programie uroczystości nie mogło zabraknąć m.in. odczytania Apelu Pamięci, uroczystej odprawy wart oraz złożenia wieńca od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
– Dziękuję za ofiarną służbę dla Polski. Jesteście najwyższej klasy profesjonalistami, to dzięki Wam czujemy się bezpiecznie – podkreślił szef rządu składając życzenia żołnierzom w dniu ich święta.
Kolejna rocznica zwycięstwa nad bolszewikami – Święto Wojska Polskiego, odbyło się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. To nie tylko okazja do świętowania, ale także do promocji polskiego wojska. W całej Polsce zorganizowanych zostało 70 pikników wojskowych.
W tym roku na defiladzie zaprezentowano 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach. W defiladzie lądowej, oprócz pododdziałów Wojska Polskiego przemaszerują także sojusznicy.
Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości
15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa, określana często „Cudem nad Wisłą” została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.
– Jestem przekonany, że nie doszłoby nie tylko do powstania niepodległej Polski, ale wielu innych krajów Europy Środkowej również nie byłoby, gdyby nie to zwycięstwo – powiedział premier wskazując na jedność, jaka cechowała polski naród w sierpniu 1920 r.
Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W wyniku bitwy po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.