22.8 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy w taki sposób układać współpracę z samorządami, aby Polska rozwijała się równomiernie

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentami i wiceprezydentami miast z różnych regionów Polski o współpracy, gospodarce i dalszych inwestycjach. Rząd zapewnia samorządom subwencję ogólną, czyli dodatkowe środki z budżetu państwa na bieżące wydatki i inwestycje. W 2023 r., podwyższyliśmy subwencję ogólną o 18,2 proc. względem 2022 r. To oznacza, że w tym roku samorządy otrzymają łącznie ponad 85 mld zł. Dodatkowo przeznaczamy kolejne 14 mld zł na uzupełnienie subwencji ogólnej.

Rząd wspiera miasta, powiaty i gminy

Premier Mateusz Morawiecki wita się z prezydentem miasta.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia na spotkaniu z prezydentami miast.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentami miast.
Premier Mateusz Morawiecki przemawia na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentami miast.

Współpraca rządu z samorządami jest kluczowa dla dynamicznego i równomiernego rozwoju Polski. Zasilamy budżety jednostek samorządu terytorialnego środkami z budżetu państwa – jest to subwencja ogólna. W ustawie budżetowej na 2023 r. zaplanowaliśmy wzrost subwencji ogólnej dla samorządów. Wynosi ona ponad 85 mld zł. W porównaniu do 2022 r. jest to wzrost o 18,2%.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W 2023 r. przekażemy na działalność samorządów dodatkowo ponad 14 mld zł. Środki te będą stanowiły uzupełnienie subwencji ogólnej, które gminy, powiaty i miasta będą mogły wykorzystać na wydatki bieżące lub dalsze inwestycje. Dodatkowe wsparcie ze strony rządu pozwala samorządom na lepsze spełnianie potrzeb swoich mieszkańców.

– Polska jest dla wszystkich, ale też wszystko chcemy dać, jako patrioci, naszej ojczyźnie – właśnie Polsce. Chciałem podziękować raz jeszcze z tego miejsca państwu prezydentom, burmistrzom, starostom i wójtom w całej Polsce – za wasze starania na rzecz lokalnych ojczyzn, za to wszystko, co robicie, aby Polska piękniała, aby ludzie do niej przyjeżdżali, a nie wyjeżdżali z niej, aby tworzyć miejsca pracy  – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W spotkaniu szefa rządu z samorządowcami brali udział m.in. przedstawiciele miast takich jak Słupsk, Katowice, Piekary Śląskie, Wejherowo, Bełchatów, Radomsko, Mielec, Piotrków Trybunalski, Bolesławiec, Tomaszów Mazowiecki, Chełm, Knurów, Racibórz, Łomża, Zawiercie, Mysłowice, Otwock, Pruszków, Zielona Góra, Puławy, Sieradz, Skierniewice, Świętochłowice, Toruń, Zamość, Zgierz czy Stalowa Wola.

Inwestujemy w Polskę regionalnie

Chcemy, aby Polska rozwijała się równomiernie i sprawiedliwie. Wierzymy, że mieszkaniec mniejszej gminy powinien mieć takie same szanse rozwoju, jak mieszkaniec wielkiego miasta. Dlatego poprzez rządowe programy i współpracę z samorządami, inwestujemy w Polskę lokalną i zmieniamy ją na lepsze.

– Był czas, kiedy potężne miasta, duże miasta rozwijały się najbardziej dynamicznie, a reszta Polski bardzo często niestety musiała czekać. My zmieniliśmy tę filozofię działania, tę filozofię alokacji budżetu w taki sposób, aby w każdym zakątku Polski możliwości rozwojowe wyrównywać – zaznaczył szef rządu.

Samorządy mogą realizować nowe projekty i inwestycje w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, dzięki rządowym środkom z programów takich jak:

  • Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to łącznie 63,4 mld zł na inwestycje,
  • Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to łącznie 15,3 mld zł na rozwój lokalnych dróg,
  • Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to 13,2 mld zł na nowe udogodnienia dla mieszkańców.

Inne programy, dzięki którym zyskują lokalne społeczności, to m.in. Fundusz Dróg Samorządowych, Maluch+ czy Senior+.

Dodatkowe środki dla samorządów

Dzięki uszczelnionym podatkom i sprawnie zarządzanemu budżetowi, możemy przeznaczyć dodatkowe środki na inwestycje lokalne. To zwiększenie szans rozwojowych, biznesowych, inwestycyjnych i gospodarczych w całej Polsce, co finalnie przekłada się na lepszą jakość życia Polaków.

– Cieszę się z tych rekordowych inwestycji z budżetu państwa dla samorządów. One są możliwe tylko dlatego, że naprawiliśmy system finansów publicznych – powiedział premier.

Więcej o zmianach w systemie finansów publicznych dowiesz się na stronie niezakopane.gov.pl.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content