Bezpieczeństwo, przeciwstawianie się działaniom hybrydowym oraz wzmocnienie współpracy Unii Europejskiej i NATO były głównymi tematami Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP). Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii omówił z innymi przywódcami wspólne wysiłki na rzecz pokoju i bezpieczeństwa. Szefowie państw i instytucji europejskich podkreślili, że tylko wspólne działania wzmocnią bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO.
Wzmocnienie europejskiego bezpieczeństwa
Szczyt EWP wzmacnia współpracę państw europejskich, które podzielają wspólne wartości demokratyczne. Cała Wspólnota reaguje na pilne wyzwania geopolityczne. W tym roku Polska wraz z Wielką Brytanią przygotowały tematy do dyskusji w zakresie polityki bezpieczeństwa.
– Spotkaliśmy się w formacie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, aby dyskutować o bezpieczeństwie. Mieliśmy pogłębioną dyskusję na panelu, który współprowadziłem razem z Rishim Sunakiem premierem Wielkiej Brytanii. Z wieloma premierami, prezydentami rozmawialiśmy o architekturze bezpieczeństwa w całej Europie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Współpraca UE i NATO
Przywódcy, którzy wzięli udział w EWP podkreślili, jak ważna jest współpraca Unii Europejskiej z Sojuszem Północnoatlantyckim. Wspólne działania umocnią bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO.
– Współpraca pomiędzy NATO a Unią Europejską sądzę, że będzie tym dobrym, dodatkowym impulsem wzmacniającym poziom bezpieczeństwa we wschodniej części Unii Europejskiej, na wschodniej flance NATO – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
Przeciwstawianie się zagrożeniom hybrydowym
Zagrożenia hybrydowe i bezpieczeństwo jądrowe to tematy, które szefowie państw omówili podczas szczytu. Rozmawiali także o budowie demokratycznej odporności.
– Szeroko omawialiśmy temat cyberbezpieczeństwa, zagrożenia hybrydowego, różnego rodzaju zagrożeń hybrydowych. Łącznie z takimi prowokacjami, z którymi mierzymy się i my w Polsce, ale jak dowiedziałem się tutaj, mierzą się praktycznie wszyscy – powiedział szef polskiego rządu.
Jednym z działań hybrydowych jest wywoływanie sztucznej migracji. Polska bardzo dobrze i szybko poradziła sobie z tym problem – m.in. dzięki postawieniu zapory na granicy z Białorusią.
– Premierzy bardzo wysoko ocenili i bardzo głośno powiedzieli o tym, że świetnie poradziliśmy sobie z tą sztucznie wywołaną falą migracji przez Białoruś, poprzez ściąganie migrantów z Bliskiego Wschodu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
II Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej
Pierwszy szczyt EWP odbył się 6 października 2022 r. w Czechach. Wówczas w szczycie wzięło udział 44 przywódców państw. Szczyty EWP odbywają się na przemian w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach partnerskich.
Na tegoroczny szczyt w Mołdawii przyjechało blisko 50 szefów państw i rządów, a także przewodniczących instytucji unijnych. Szczyt był również okazją do odbycia licznych rozmów oraz budowania wspólnego stanowiska w najważniejszych tematach, które dotyczą obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie.