16.5 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Kanada umacniają relacje transatlantyckie

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanadyjskim szefem rząd Justinem Trudeau, a także z premierem Prowincji Ontario Dougiem Fordem i przedstawicielami branży energetycznej w Kanadzie. Głównym tematem wizyty były stosunki polsko-kanadyjskie, w szczególności dotyczące rozwoju energetyki i bezpieczeństwa w kontekście geopolitycznym. Rozmowy dotyczyły m.in. małych reaktorów modułowych SMR.

Polska stawia na energetykę jądrową

Wizyta premiera w Ontario Power Generation w Kanadzie.
Wizyta premiera w Ontario Power Generation w Kanadzie.
Premier Mateusz Morawiecki i premier Ontario.
Premier Mateusz Morawiecki i minister Waldemar Buda podczas spotkania z premierem Ontario.
Premierzy Polski i Kanady patrzą na Toronto.
Premierzy Polski i Kanady patrzą na Toronto.
Spotkanie delegacji Polski i Kanady.
Premierzy Polski i Kanady.
Premierzy Polski i Kanady.

Przyszłość to zróżnicowane dostawy surowców i bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego rząd uruchomił program budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie ważne jest, żeby wykorzystywane technologie były nowoczesne, pewne i bezpieczne. W tym kontekście szef polskiego rządu rozmawiał w Kanadzie m.in. na temat małych jądrowych reaktorów modułowych (Small Modular Reactor – SMR).

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„W Kanadzie i w Polsce już wkrótce będą powstawały najnowocześniejsze rozwiązania jądrowe na świecie” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „To milowy krok do zapewnienia stabilnego źródła dostaw energetycznych dla Polski. To z kolei jest podstawą zdrowego, dobrego i szybkiego rozwoju gospodarczego dla naszego kraju” – wyjaśnił. 

Jak zaznaczył premier, Polska chce przyjąć technologię SMR nie tylko jako użytkownik, ale również jeżeli chodzi o łańcuch dostaw i wiedzę technologiczną. „Rozmowy na ten temat z partnerami z Kanady były bardzo obiecujące” – ocenił szef rządu.

Silny sojusz transatlantycki to gwarancja bezpieczeństwa dla Polski

Polska, jako członek NATO, opowiada się za wzmacnianiem relacji transatlantyckich. Ma to szczególne znaczenie w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. „W ostatnim półtoraroczu świat spolaryzował się drastycznie, do czego bardzo przyczyniła się Rosja. W tym kontekście współpraca transatlantycka ma obecnie ogromne znaczenie” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak zauważył szef rządu, cała architektura bezpieczeństwa i architektura gospodarcza przechodzi w tej chwili zmiany. „Kraje demokratyczne muszą mieć przewagę technologiczną nad reżimami niedemokratycznymi. Tylko w ten sposób możemy zadbać o pokój na świecie” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Chcemy wzmacniać relacje transatlantyckie. Jest to krytycznie ważne, aby przywracać pokój, stabilność i dobrobyt” – wyjaśnił.
 

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content