18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Polska ma szansę być częścią globalnej transformacji cyfrowej

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podczas swojego wystąpienia mówił w jaki sposób nasz kraj może się przyczynić do kolejnej, wielkiej rewolucji przemysłowej i jak możemy na tym skorzystać. Szef polskiego rządu zapowiedział, że Polska będzie tworzyć najlepsze możliwe warunki dla przemysłu informatycznego, nie tylko w naszym kraju. Dziś Microsoft ogłosił otwarcie pierwszego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej regionu przetwarzania danych w chmurze. To kolejny etap ogłoszonej 5 maja 2020 r. inwestycji w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej.

Przyspieszenie rozwoju innowacji i transformacji cyfrowej w Polsce

– Po raz pierwszy w naszej historii mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać. W Polsce zgromadziło się dużo talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa – mówił premier podczas wystąpienia.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Kontynuując szef rządu odniósł się do wojny na Ukrainie, która uświadomiła nam jak ważne jest cyberbezpieczeństwo i zabezpieczenie przed zalewem fake newsów. Podkreślił też role wspólnoty transatlantyckiej w utrzymaniu pokoju, stabilności i zabezpieczeniu odpowiednich warunków do rozwoju gospodarczego.

Nasz kraj rozwija technologie chmurowe

– Będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki dla przemysłu informatycznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i w całej UE – zapowiedział szef rządu. Dodał, że dowodem sukcesu tej strategii są liczby, które wskazują na wzrost działalności przemysłowej, informatycznej i outsourcingu procesów biznesowych.

Przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz PKO BP. – Chcemy być w awangardzie, albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie. Sektor informatyczny w naszym kraju staje się kolejną wielką kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów – zauważył.

Przykładem tego może być inwestycja firmy Microsoft, która ogłosiła dziś uruchomienie w Polsce najbardziej nowoczesnego i jednocześnie pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej regionu przetwarzania danych w chmurze. To kontynuacja ponad 30-letniego zaangażowania firmy w Polsce i zobowiązanie do dalszego wspierania rozwoju technologicznego społeczeństwa, biznesu i gospodarki.

Otwieramy się na inwestorów

Polska jest przyjaznym krajem dla wielkich międzynarodowych firm, a także średnich i mniejszych polskich oraz zagranicznych, które chciałyby przebudować swoje łańcuchy dostaw czy produkcji. Jesteśmy krajem bezpiecznym, który poprzez mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej, tworzy optymalne warunki dla inwestorów do rozwijania biznesu.

To dobry model rozwoju gospodarczego, nowoczesnych technologii, wykwalifikowanych pracowników i szybki wzrost gospodarczy. To także korzyści dla polskich pracowników w postaci wyższych wynagrodzeń, wzrostu konkurencyjności i nowych miejsc pracy.

XV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) – forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki

Wydarzenie organizowane jest od 2009 r. Należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. W programie tegorocznej edycji nie zabrakło kluczowych trendów i tendencji zmieniających gospodarkę, kształtujących jej perspektywy w zmiennym otoczeniu geopolitycznym i makroekonomicznym.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content