20,2 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia, 2022

Morawiecki: Po latach nieudolnych rządów PO-PSL stale wzmacniamy polską wieś

26,463FaniLubię

Rolnictwo to strategiczny sektor polskiej gospodarki, który w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, grożącego niedoborami żywności na świecie, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu.

Obowiązkiem państwa i odpowiedzialnego rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego, a polskim rolnikom gwarancji stabilnego prowadzenia upraw, hodowli oraz rozwoju.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Po trudnych latach nieudolnych rządów PO-PSL stale wzmacniamy polską wieś. Współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa i uważnie wsłuchujemy się w głos rolników, przyjmujemy ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty.

Dziś odbyło się jedno z takich spotkań, w którym udział wzięli wicepremier, szef Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, sekretarze stanu Ryszard Bartosik, Rafał Romanowski oraz prezes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska i dyrektor generalny Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki.

Co już zrobiliśmy dla polskiej wsi?

 • W trwającym naborze rolnicy mogą ubiegać się o Uzupełniającą Płatność Podstawową, w ramach systemu dopłat bezpośrednich, czyli de facto o dopłaty powyżej średniej unijnej.
 • Wydłużamy również terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW – do 15 czerwca, oraz dopłaty do nawozów mineralnych do 31 maja 2022.
 • W całej Polsce zwiększyliśmy ilość miejsc i możliwości rolniczej sprzedaży bezpośredniej.
 • Wprowadziliśmy większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.
 • Uwolniliśmy rolniczy handel detaliczny.
 • Zwiększyliśmy ochronę producentów rolnych przed nieuczciwymi praktykami wielkich sieci handlowych.
 • Wspieramy również tradycję, historię i kulturę polskiej wsi poprzez dofinansowanie Kół Gospodyń Wiejskich.

Jakie projekty są w fazie realizacji?

 • Przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa.
 • Ryczałt do 15 000 złotych na budowę zbiornika retencyjnego.

Co chcemy zrobić w przyszłości?

 • Wprowadzić więcej ziemi dla rolników – inicjatywa zakłada stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi.
 • Planujemy nowe i bezpłatne miejsca do bezpośredniej sprzedaży w całej Polsce – rozpowszechniamy sprzedaż bezpośrednią głównie w miastach.
 • Uruchomić Program „Odbudowy polskiego przetwórstwa – 4,5 mld zł oraz inicjatywa „Ułatwienia dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny”.

Prawo i Sprawiedliwość docenia i wspiera polską wieś jak żaden inny rząd w historii. W tym wymagającym czasie wielu nakładających się na siebie kryzysów jest ona jednym z fundamentów bezpieczeństwa Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content