19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Orędownicy z Polesia – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Granica Polski z Białorusią z pewnością nie należy dziś do miejsc spokojnych, a stosunki z rządzącymi tym krajem nie należą, niestety, do dobrosąsiedzkich. Może warto się pomodlić o rozwiązanie tego kryzysu za wstawiennictwem polskich świętych, którzy żyli, posługiwali i zginęli na terenach obecnej Białorusi. Należą do nich Andrzej Bobola i Jozafat Kuncewicz.

Jezuita św. Andrzej Bobola związany był głównie z terenami Polesia. Posługiwał w Połocku, Nieświeżu, Bobrujsku. W czasie swojej posługi odwiedził wiele znajdujących się dziś na Białorusi – głównie w okolicach Pińska – wsi i miasteczek. W okrutny sposób zamordowano go w poleskim Janowie. Jego doczesne szczątki przez długi czas znajdowały się w krypcie kościoła w Pińsku.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zwolennik unii, czyli powrotu prawosławnych do Kościoła katolickiego, święty unita Jozafat Kuncewicz (1580-1623), biskup i męczennik, w roku 1617 został mianowany arcybiskupem Połocka i zwizytował wiele okolicznych miast oraz wsi. Sześć lat póżniej w Witebsku został napadnięty i zabity, a jego ciało utopiono w Dźwinie. Relikwie św. Jozafata przez pewien czas spoczywały w Połocku.

Niesamowity wywiad z księdzem, którego odwiedzał św. Andrzej Bobola! - zdjęcie
Andrzej Bobola

Stronę przygotował Henryk Bejda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content