23.4 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

Oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

26,463FaniLubię

Oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w sprawie zarzutów przedstawionych w czasie konferencji prasowej z dnia 9 sierpnia dotyczącej odwołania Pani Marioli Dudziak ze stanowiska dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dot. odwołania Marioli Dudziak ze stanowiska dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu padł szereg nieprawdziwych i zniekształcających rzeczywistość sformułowań. Poniżej prezentujemy wyjaśnienie poszczególnych zarzutów skierowanych w tej sprawie w stronę zarządu województwa:

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

ZARZUT – W trakcie wręczania wypowiedzenia Dyrektor Mariola Dudziak nie została poinformowana o przyczynach odwołania

ODPOWIEDŹ
Pani Dyrektor o decyzji zarządu została poinformowana na spotkaniu z pracownikiem departamentu zdrowia oraz wydziału kadr Urzędy Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (pracodawcą dla dyrektorów szpitali marszałkowskich jest samorząd województwa). W trakcie spotkania Pani Dyrektor miała możliwość zadawania pytań dotyczących powodów jej odwołania, natomiast nie skorzystała z tej okazji. Pani Dyrektor podpisała dokumenty związane z odwołaniem i opuściła spotkanie.

Podstawą odwołania z funkcji było niewywiązywanie się przez Panią Mariolę Dudziak z obowiązków dyrektora szpitala, niewykonanie poleceń służbowych wydanych ze strony nadzorującego szpital wojewódzki Urzędu marszałkowskiego oraz wprowadzenie w błąd dyrekcji Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

W wyniku niepodjęcia niezbędnych działań przez Panią Dyrektor Mariolę Dudziak Specjalistyczny Szpital im. Dra Alfreda Sokołowskiego utracił możliwość udziału w programie pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego. Przystąpienie szpitala wojewódzkiego do programu pilotażu miało stanowić istotny element rozwoju ochrony zdrowia psychicznego w województwie oraz zapewnienia dolnośląskim pacjentom wielostronnego i skoordynowanego wsparcia lecznictwa psychiatrycznego i opieki społecznej. Pomimo licznych upomnień ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Pani Dyrektor nie złożyła deklaracji uczestnictwa Szpitala Specjalistycznego w Wałbrzychu w Pilotażu Centrum Zdrowia Psychicznego do Biura ds. Pilotażu.

Ponadto w trakcie spotkania w dniu 16 lipca 2021 roku Pani Dyrektor wprowadziła w błąd dyrekcję Departamentu Zdrowia UMWD, informując o rzekomym zrealizowaniu polecenia służbowego polegającego na złożeniu wcześniej wspomnianej deklaracji. O braku realizacji tego polecenia Departament Zdrowia UMWD został poinformowany w piśmie z dnia 26 lipca br., czyli w momencie, gdy termin składania deklaracji już minął.

ZARZUT – Zdaniem p. Marioli Dudziak podejmowała ona konieczne działania zmierzające do uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego

ODPOWIEDŹ
Szpital wprawdzie podejmował działania, ale były one nieskuteczne i niewystarczające. W konsekwencji tych nieskutecznych działań szpital utracił możliwość zorganizowania Centrum Zdrowia Psychicznego, które miało służyć nie tylko mieszkańcom Wałbrzycha, ale również mieszkańcom powiatu kamiennogórskiego i wałbrzyskiego (zgodnie z przyjętą przez zarząd województwa mapą odpowiedzialności określającą podział województwa wyznaczający obszary Centrum Zdrowia Psychicznego). W wyniku tego z potencjalnego wsparcia nie skorzysta 176 000 mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, bo taka właśnie liczba mieszkańców miała zostać objęta działalnością Centrum Zdrowia Psychicznego. Tym samym szpital stracił dodatkowe finansowanie w kwocie 14 600 000 zł na wsparcie osób z problemami psychicznymi (obecnie ten kontrakt wynosi 10 mln).

ZARZUT – Według Pani Dyrektor i samorządowców wypowiadających się w trakcie konferencji psychiatria w dobie pandemii ma mniejsze znaczenie (podkreślanie, że to mało istotny pretekst).

ODPOWIEDŹ
Zarząd Województwa Dolnośląskiego nie zgadza się z argumentem, że podejmowanie trudnych decyzji w czasie pandemii związanych z zarządzaniem podmiotami medycznymi jest błędem. Mimo, że niewątpliwie walka z COVID-19 jest aktualnie bardzo ważna, nie można skupiać się jedynie na tej chorobie. Jako samorząd województwa na potrzeby pacjentów musimy patrzeć szeroko i wielowymiarowo. Biorąc pod uwagę problemy natury psychicznej i emocjonalnej, które pojawiły się w wyniku pandemii to właśnie teraz powinniśmy podejmować działania pozwalające na rozwój opieki psychiatrycznej.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego jako właściciel wielu podmiotów medycznych na Dolnym Śląsku często musi podejmować trudne decyzję, ale jest to konieczne dla dobra pacjentów i sprawnego funkcjonowania szpitali. Zarząd Województwa ponosząc odpowiedzialność za jakość ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku nie może pozwolić sobie na to, żeby priorytetowe zadania takie jak utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego były lekceważone i odkładane na później. Bagatelizowanie potrzeb osób chorych psychicznie w dobie pandemii jest skrajnie nieodpowiedzialne i nie możemy się z takim podejściem zgodzić.

ZARZUT – Dalszy rozwój szpitala od pewnego czasu wyraźnie natrafił na opór ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wielokrotnie odmawiano pomocy finansowej.

ODPOWIEDŹ
Od 2019 do końca 2021 r. z różnych źródeł (tj. budżetu województwa i środków europejskich) samorząd województwa przekaże na rzecz szpitala 9 mln 600 tys. zł. Wspieramy ważne dla szpitala projekty takie np. jak budowana nowego pawilony pediatrycznego. Wskazaliśmy ten kluczowy dla województwa projekt do realizacji w kolejnych latach (projekt został zgłoszony do realizacji w ramach Polskiego Ładu, Krajowego Programu Odbudowy, RPO 2021-2027). Szpital angażowany jest we wszystkie projekty realizowane przez województwo w zakresie profilaktyki chorób, między innymi profilaktyka raka płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej oraz profilaktyka raka jelita grubego.

Kolejnym przykładem na to, że szpital jest w centrum zainteresowania samorządu województwa jest fakt, że do marszałkowskich szpitali mogły trafić dwa tomografy przyznawane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – jeden do Jeleniej Góry (i tak się stało), a drugi do Wałbrzycha. Natomiast dyrektor Dudziak zdecydowała, że jest to nieopłacalne dla szpitala i w związku z tym tomograf trafił w inne miejsce na mapie Dolnego Śląska.

ZARZUT – Zarząd województwa odrzucił wnioski o budowę nowego pawilonu hematologicznego

ODPOWIEDŹ
Była dyrektor przekazywała dyrekcji departamentu zdrowia UMWD informacje, że dokumentacja dotycząca realizacji tego projektu jest przygotowywana. Na tej podstawie zostanie przygotowany kosztorys tej inwestycji. Zarząd Województwa widzi potrzebę realizacji tej inwestycji, ale na razie jest ona na etapie wstępnych prac projektowych.

ZARZUT – Są przygotowywane projekty szkodzące rozwojowi neonatologii

ODPOWIEDŹ
Zarządowi Województwa nie są znane żadne projekty, które miałyby szkodzić neonatologii. Są tą zarzuty, które mają wyłącznie na celu wzbudzanie złych emocji, szerzeniu dezinformacji i destabilizacji pracy szpitala.

ZARZUT – Brak racjonalności budowy „gigantycznego” szpitala onkologicznego. Rzekomo Zarząd chce doprowadzić do upadku szpitala w Wałbrzychu, bo chce, aby pacjenci przyjeżdżali do nowego szpitala we Wrocławiu

ODPOWIEDŹ
Nie ma możliwości żeby Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu przejął wszystkich pacjentów onkologicznych z całego województwa. Liczba lóżek w nowym szpitalu onkologicznym jest nawet mniejsza od sumy łóżek trzech łączonych szpitali (Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc). Biorąc pod uwagę czynniki demograficzne liczba pacjentów onkologicznych w następnych latach będzie rosła. Szpital w Wałbrzychu musi prowadzić swoją dotychczasową działalność onkologiczną, aby zabezpieczać pacjentów z subregionu wałbrzyskiego.

ZARZUT – Rzekomo Dyrektor nie akceptowała propozycji zmian, które mają doprowadzić do likwidacji neonatologii, pediatrii i onkologii

ODPOWIEDŹ
Nie było żadnych decyzji zarządu województwa, które doprowadziłyby do ograniczenia tych działalności szpitala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content