Do tej pory funkcjonariusze Policji mogli użyć siły wobec sprawcy, tak by lekarz mógł pobrać od niego krew, nawet jeżeli kierowca się na to się nie zgadzał. Takie uprawnienie policja uzyskała na podstawie rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2005 r. Jednakże z takim brzmieniem przepisu nie zgodził się Rzecznik Praw Obywatelskich i zaskarżył go do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Rzecznika przepis godził „w intymność osoby badanej i nietykalność”. Wątpliwości rzecznika podzielił Trybunał Konstytucyjny.

Mówić prościej policja nie może siłą przytrzymywać osoby tak, by lekarz mógł pobrać krew. Nawet w sytuacji, kiedy jest uzasadnione podejrzenie  upojenia alkoholowego u zatrzymanego kierowcy.

Wskazać należy, że po  zapadłym wyroku Rząd podjął prace legislacyjne. W przygotowywanym projekcie zmian kodeksu zdecydował się wpisać wprost możliwość zmuszenia kierowców siłą do badania trzeźwości. Projekt został przyjęty przez Sejm. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2015 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here