19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Dzień Drukarza – Marta Morawiecka

26,743FaniLubię

W każdy ostatni piątek maja nieprzerwanie od 2007 r. pod krakowskim pomnikiem Prasy podziemnej, spotykają się buli drukarze, aby oddać hołd Niezłomnym w Słowie redaktorom, drukarzom i kolporterom konspiracyjnych wydawnictw działających za komuny. Nie mogliśmy nie pojechać. Nie mogliśmy nie skorzystać z zaproszenia przyjaciół z krakowskiej SW – Leszka Jaranowskiego i Grzegorza Gorczycy.

Na rozległym placu przed kościołem pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowej Hucie pojawiają się działacze związkowej Solidarności, organizatorzy strajków i demonstracji w Kombinacie, członkowie NZS, KPN, FMW oraz Solidarności Walczącej. Wszyscy doskonale się znają. Na co dzień współpracują w dziele upamiętniania wydarzeń sprzed niemal 40 laty. Wszyscy mocno wspierają i dbają szczególnie o tych, których los ciężko doświadczył. Niestety z roku na rok uszczupla się grono drukarzy podziemia. Obok na parkanie widzimy baner ze wspomnieniem niedawno zmarłego 50-letniego Marka Dyki, twórcy struktur Federacji Młodzieży Walczącej w Nowej Hucie. Za niego oraz wszystkich innych, którzy odeszli do Niebieskiej Ojczyzny modlimy się słowami: Wieczny Odpoczynek racz im dać Panie. Pod pomnikiem składamy kwiaty. Nieco bliżej kościoła, z cokołu błogosławi nam święty okresu stanu wojennego, bestialsko zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Bezpośrednio po uroczystości spotykamy się w restauracji. Korzystając ze złagodzenia rygorów pandemicznych, siadamy przy wspólnym stole. Atmosfera niesłychanie serdeczna. Poznajemy bliżej wielu zasłużonych działaczy, wśród mnich Kazimierza Łapczyńskiego, który 30 kwietnia 1982 roku poprowadził tysiące hutników na manifestację przeciwko reżimowi Jaruzela. Skromność, pogodę i nieustraszoność do dziś widać na jego twarzy. Tacy są ludzie z Solidarności i SW z Nowej Huty.

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×