4,2 C
Warszawa
piątek, 23 kwietnia, 2021

Konflikt o Górski Karabach – Łukasz Abgarowicz

26,882FaniLubię

Konflikt o Górski Karabach (Arcach) rozpoczął się formalnie w 1918 roku wraz pojawianiem się państw narodowych na Kaukazie Południowym.

Wrogość między tymi nacjami tliła się jednakże od początku XX wieku – jej pierwszym przejawem była tzw. wojna ormiańsko-tatarska z 1905 roku. Jednak dopiero, gdy oba państwa ogłosiły deklarację niepodległości konflikt wszedł na nowe tory. Zarówno w Karabachu jak i Zangezurze w latach 1918-1922 dochodziło do regularnych walk na tle etnicznym i licznych przesiedleń. Dla Azerów celem było połączenie ich własnego terytorium z krewniakami z Turcji, a dla Ormian zachowanie historycznych ojczystych ziem Arcachu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wkroczenie Armii Czerwonej na Zakaukazie w 1920 roku nie rozwiązało sporu odnośnie przynależności Karabachu. A następnie wraz z przyłączeniem byłych republik Azerbejdżanu i Armenii do bolszewickiej Rosji, dalej trwały tarcia i to nawet wewnątrz obozu bolszewickiego. W związku z niemożnością porozumienia się na poziomie lokalnym sprawa trafiła do Moskwy, gdzie komisja składająca się z Michaiła Kalinina i Józefa Stalina podjęła decyzję o przekazaniu Górskiego Karabachu Azerbejdżańskiej SRS. Dlaczego jednorodny etnicznie region ormiański, sąsiadujący z Armenią trafił do Azerbejdżanu?

Z pewnością głównymi przesłankami do podjęcia takiej decyzji przez WKP(b) w Moskwie była zarówno zdecydowana postawa Turcji, jawnie wspierająca Azerbejdżan oraz antysowieckie powstanie w Armenii w 1921 roku i w związku z tym wciąż utrzymujące się nastroje pronarodowe ormiańskie w Zangezurze i Karabachu. Oficjalnie decyzja WKP(b) podyktowana była względami ekonomicznymi. Rolniczy region Górskiego Karabachu miał zostać połączony linią kolejową i szlakami transportowymi z Baku. Miało się to przyczynić do prosperity tego regionu.

Dobrobytu mieszkańcy sowieckiego Karabachu nigdy nie doczekali. A ta błędna decyzja zaważyła na tragicznych losach wielu pokoleń i obecnie jest pośrednią przyczyną wojny, która to wybuchła z niespotykaną w XXI wieku siłą.

26,882FaniLubię

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Pozostańmy w kontakcie

26,882FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
Kudlow: John Kerry is...

'Gutfeld!' panel pokes fun at Earth Day celebrations by the Biden administration

Fox News | 23 Apr, 2021
Hannity: Americans' security is...

'Hannity' host outlines Democrat's plan to demonize and dismantle the police

Fox News | 23 Apr, 2021
Gutfeld on the mainstream...

'Gutfeld!' panel discusses COVID precautions and fearmongering

Fox News | 23 Apr, 2021
Georgia mom blasts school...

A Georgia mom is going viral after she grilled school board members for making young children wear masks...

Fox News | 23 Apr, 2021
Kentucky men's basketball star...

NBA Draft prospect and former Kentucky star Terrence Clarke died in a car accident in Los Angeles, according...

Fox News | 23 Apr, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×