1,8 C
Warszawa
środa, 30 listopada, 2022

Domy z drewna – dlaczego są bardziej ekologiczne?

26,463FaniLubię

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie drewna jako materiałów budowlano-konstrukcyjnych nowych domów. Drewno stanowi dziś świetną alternatywę wobec powszechnych bloczków gazobetonowych, które mimo iż są uznawane za solidny materiał budowlany, mają niezwykle negatywny wpływ na środowisko naturalne. Poniżej prezentujemy najważniejsze korzyści dla naszego zdrowia z mieszkania w domu z drewna oraz tłumaczymy dlaczego jest to najbardziej ekologiczny materiał budowlany!

Tony dwutlenku węgla

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Każdego roku branża budowlana generuje 3,7 mld ton dwutlenku węgla, co odpowiada za 11 proc. światowej emisji CO2 i liczby te ciągle rośną. Na proces wytworzenia materiałów budowlanych składa się wydobycie surowców oraz ich obróbka tj. wypalanie klinkierów. Oprócz tego etapu emisja dotyczy także transportu oraz energii elektrycznej zużywanej przez cementownie. Beton, czyli najpowszechniejszy dziś materiał budulcowy domów, ma ponad 60 proc. udział w śladzie węglowym w budownictwie spośród wszystkich dostępnych dziś materiałów budowlanych. Szacuje się, że przy wytworzeniu 1 tony cementu uwalnianych do atmosfery jest od 510 do 610 kg CO2. Niemniejsze ilości generuje wypalanie cegieł, czy obróbka stali. Obecnie pracuje się nad rozwiązaniami, które ograniczą emisje tego gazu do atmosfery w technologii produkcji betonu.

Drewno – ujemne emisje CO2

W przypadku drewna próżno szukać badań, które wskażą udziały jego obróbki w generowaniu dwutlenku węgla. Jest on bowiem materiałem charakteryzującym się tzw. ujemną emisją CO2, co wynika z faktu, iż drzewa absorbują ten pierwiastek w procesie fotosyntezy. Szczególnie na początkowym etapie wzrostu drzewo kumuluje w sobie na tyle dużo dwutlenku węgla, że późniejsza obróbka i transport nie wyrównują tych ilości. Jest to surowiec odnawialny, który ponownie uzyskujemy poprzez prowadzenie nasadzeń drzewnych. Lasy Państwowe odpowiadające za racjonalne gospodarowanie zasobami leśnymi skrupulatnie prowadzą politykę zwiększenia ilości nasadzeń w porównaniu do drzew wyciętych pod cele gospodarcze. Celem strategicznym Lasów Państwowych jest obecnie zwiększenie lesistości w Polsce do poziomu 30 proc. (po wojnie poziom lesistości wynosił zaledwie 21 proc.).

Korzyści także dla zdrowia

Drewno jest budulcem, który zapewnia nam niepowtarzalny mikroklimat. Posiada zdolność do samoregulacji wilgotności w pomieszczeniu, a dzięki swojej lekkości dom z drewna może być postawiony także na grząskich powierzchniach. Jego budowa nie wymaga również korzystania z ciężkiego sprzętu jak np. betoniarka. Drewniane ściany naturalnie oddychają, co pozwala na swobodne przenikanie pary wodnej. Cechują się również doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Domy drewniane z litymi ścianami z drewna klejonego krzyżowo pozwalają osiągać dużo lepsze parametry izolacyjne niż domy betonowe lub ceglane o ścianach podobnej grubości. Budowa domów drewnianych trwa znacznie krócej niż z tradycyjnych materiałów, gdyż proces ten nie wymaga przerw technologicznych ani schnięcia. Dom wykonany z drewna, zwłaszcza z bali drewnianych, wydziela dodatkowo naturalną żywicę i olejki eteryczne, zapewnia optymalną wilgotność oraz czyste i nasycone tlenem powietrze, co dodatkowo zwiększa walory zdrowotne dla domowników.

Projektując swój nowy dom, warto rozważyć zastosowanie materiałów budowlanych jak najbardziej przyjaznych dla środowiska. Do takich należy właśnie drewno. Inwestycja ta z pewnością zwróci się w postaci walorów zdrowotnych i estetycznych naszych wnętrz!

Publikacja powstała dzięki Fundacji ARP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content