24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Więcej osób będzie mogło skorzystać z programu Bezpieczny kredyt 2%

26,463FaniLubię

Troszczymy się o przyszłość Polek i Polaków, dlatego wprowadziliśmy bezpieczny kredyt 2%. Dzięki niemu osoby, które chcą zakupić nieruchomość mogą mieć stałe oprocentowanie na poziomie 2%. Państwo dopłaca różnicę przy kredycie przez 10 lat. Z programu skorzystało już blisko 41 tys. osób. Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy, którego celem jest zwiększenie środków na bezpieczny kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. Dzięki temu w 2024 r. z programu będzie mogło skorzystać kolejnych, nawet do 35 tys. osób. To ogromna szansa dla wielu Polek i Polaków, którzy marzą o własnym mieszkaniu na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Polacy chętnie korzystają z bezpiecznego kredytu 2%

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.
Minister Marlena Maląg podczas konferencji.
Minister Anna Gembicka podczas konferencji.

Spełniamy marzenia Polek i Polaków. Program bezpieczny kredyt 2% cieszy się dużą popularnością. Już 41 tys. Polek i Polaków skorzystało z programu. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z 13,5 tys. we wrześniu 2022 r. do 36,6 tys. we wrześniu 2023 r. Aktualnie już 13 banków obsługuje bezpieczny kredyt 2%.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Aktualnie budżet programu to 11,3 mld zł. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom przeznaczymy dodatkowe 4,8 mld zł – łączny budżet wyniesie blisko 16,1 mld zł. Dzięki temu w 2024 r. z programu będzie mogło skorzystać kolejnych, nawet do 35 tys. osób. W latach 2023-2027 bezpieczny kredyt 2% będzie mogło wziąć aż 180 tys. Polek i Polaków.

– To kredyt, który zasadniczo zwiększa dostępność dla wielu polskich rodzin, dla dziesiątek tysięcy polskich rodzin. I ponieważ cieszy się takim powodzeniem to zdecydowaliśmy o zwiększeniu finansowania tego całego projektu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zasady bezpiecznego kredytu 2%

Przez pierwsze 10 lat dopłacamy do kredytu hipotecznego, tak aby miał on stałe oprocentowanie na poziomie 2%. Z programu mogą skorzystać osoby do 45 roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania. Osoby, które nie zgromadziły środków na wkład własny mogą skorzystać jednocześnie z dwóch programów (mieszkanie bez wkładu własnego i bezpieczny kredyt 2%). Dzięki naszym rozwiązaniom, własne mieszkanie jest na wyciągnięcie ręki.

Maksymalna wysokość bezpiecznego kredytu 2% wynosi:

  • 500 tys. zł. dla jednej osoby,
  • 600 tys. zł. dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem.

– Chcemy, żeby mieszkanie było takim towarem, na którego każdego Polaka, który uczciwie pracuje po prostu jest stać – podkreślił szef rządu.

Program Pierwsze Mieszkanie

Program Pierwsze Mieszkanie to nie tylko bezpieczny kredyt 2%, to również Konto Mieszkaniowe. Osoby, które planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat mogą oszczędzać na Koncie Mieszkaniowym, które gwarantuje otrzymanie premii oszczędnościowej od państwa. Konto można założyć od 13 do 45 roku życia – dzięki temu rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci. Z programu korzysta już 4,5 tys. osób. Na kontach zgromadzono już ok. 19,2 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat Programu Pierwsze Mieszkanie.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content