9,6 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Prezydenta Warszawy o podpisanie wspólnego listu

26,463FaniLubię

W 79. rocznicę Powstania Warszawskiego wszyscy pamiętamy o bohaterskiej postawie dziesiątek tysięcy warszawianek i warszawiaków. Wiemy doskonale jaką ofiarę poniosła nasza stolica za odwagę do oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi. Warszawa straciła nie tylko zabudowania, które wyceniane są na ponad 45 mld dolarów, lecz Niemcy również wymordowali jej mieszkańców. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, żeby wspólnie podpisać list skierowany do Kanclerza Niemiec Olafa Scholza ws. reparacji po II Wojnie Światowej.

Agresja niemiecka na Polskę miała na celu pozbawić nasz kraj tożsamości

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że napaść Niemiec na Polskę była brutalnym przerwaniem dwudziestu lat rozwoju naszej Ojczyzny po ponad 120 latach niewoli. W ostatnim rozkazie, wydanym tuż przed 1 września, Hitler zawarł znamienne wezwanie do swoich żołnierzy: „Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– II Wojna Światowa była dla Polski prawdziwym Armagedonem. Niemcy wymordowali miliony obywateli. Rabowali kolekcje dzieł sztuki, równali z ziemią miasta, palili polskie wsie. Setki zabytków, tysiące domów i kamienic, mosty, i setki kilometrów miejskiej infrastruktury. Wszystko zostało zniszczone – wymienił Prezes Rady Ministrów.

Wojenne, materialne straty samej tylko Warszawy to ponad 45 mld dolarów. To nie tylko straty powstałe w wyniku działań wojennych. To metodyczna operacja niszczenia miasta na rozkaz Heinricha Himmlera – urzędnika państwa niemieckiego, którego prawnym następcą jest Republika Federalna Niemiec.

– Warszawa została zamieniona w morze gruzów. Wysadzanie Pałacu Saskiego przez Niemców było kolejnym aktem niszczenia polskości: naszej kultury, dorobku, dziedzictwa i symboli. Wszystkie te działania okupanta na ziemiach polskich miały być straszliwym zerwaniem ciągłości naszej tożsamości – zauważył szef polskiego rządu.  

Przyszedł czas odbudować Pałac Saski – serce Polski

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że dzisiaj, odbudowując Pałac Saski i inne budowle, możemy pokazać, że polskość mimo wszystko przetrwała. Przez ponad siedem dekad wielokrotnie wracano do planów odbudowy samego Pałacu, co jest najlepszym dowodem na to, jak wielkie posiada on znaczenie dla naszej wspólnoty narodowej.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że jest już pora zamknąć ten okres. Pora odbudować Pałac Saski, aby ta piękna budowla, wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, stała się znowu symbolem Polski nieujarzmionej, Polski niepodległej, Polski będącej domem dla wszystkich, którzy chcą w niej żyć i pracować.

Plac Józefa Piłsudskiego wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza to miejsce szczególne. Miejsce symbolizujące naszą dumę narodową, naszą jedność i solidarność. To tutaj odbywa się większość uroczystości państwowych, tutaj w czerwcu 1979 roku padły niezapomniane słowa św. Jana Pawła II o „odnowieniu tej ziemi”, tutaj Warszawa i Polska żegnały w 1981 roku Prymasa Tysiąclecia.

Niemcy powinny zaakceptować reparacje wojenne na rzecz Polski

– Dzisiaj – w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – chcę zwrócić się po raz kolejny do władz Niemiec, żeby znalazły w sobie odwagę do podjęcia tematu reparacji, tematu odszkodowań – jedynej słusznej drogi, prowadzącej do naprawienia minionych krzywd. Krzywd zadanych całej Polsce, a w sposób szczególny jej stolicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – dlatego chciałbym, aby Prezydent Warszawy, Pan Rafał Trzaskowski, złożył wraz ze mną swój podpis na liście do Kanclerza Scholza w tej sprawie.

Opisanie barbarzyństwa Niemców, obliczenie strat, do których ono doprowadziło, wystawienie sprawcom rachunku i domaganie się zadośćuczynienia – to obowiązek każdego lidera wybranego przez Polaków.

Apel do Prezydenta Warszawy o wspólne podpisanie listu do Kanclerza Niemiec

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „polityka może nas dzielić, mamy na wiele spraw zupełnie inne spojrzenie, ale głęboko wierzę, że w tej sprawie możemy mówić jednym głosem.”

Warszawa wymaga reparacji, Warszawa domaga się odszkodowań, Warszawa wymaga odbudowy i musimy w tej sprawie mówić jednym głosem, bo tego wymaga Polska racja stanu.

– Zachęcam pana prezydenta Warszawy do tego, abyśmy umieli wznieść się ponad bieżące podziały polityczne i wspólnie mogli artykułować wobec strony niemieckiej żądanie zadośćuczynienia za zniszczenia Warszawy, za zdewastowanie tysięcy polskich miast, wiosek, zgotowaną narodowi polskiemu apokaliptyczną hekatombę – zaapelował szef polskiego rządu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content