17.2 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: priorytetem Unii powinno być bezpieczeństwo państw

26,463FaniLubię

W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premier Włoch Giorgią Meloni. Wspólne rozmowy dotyczyły głównie bezpieczeństwa w Europie. Kwestia ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej są priorytetem dla Polski i Włoch. Szefowie rządów rozmawiali również o współpracy gospodarczej między naszymi krajami oraz o współpracy dwustronnej. Nasze kraje mają wspólną wizję przyszłości Unii Europejskiej.

Kwestie bezpieczeństwa

Spotkanie delegacji polskiej i włoskiej.
Premier oraz Giorgia Meloni podczas konferencji prasowej.
Premier oraz Giorgia Meloni idą.
Premier oraz Giorgia Meloni idą.
Premier oraz Giorgia Meloni.
Premier oraz Giorgia Meloni wychodzą z budynku.

W przeddzień wileńskiego szczytu NATO politycy rozmawiali również o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Nasze kraje prowadzą bieżące konsultacje polityczne w tym zakresie oraz wymieniają się doświadczeniami.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Wkrótce w Wilnie odbędzie się szczyt NATO. Tam Polska i Włochy mają również bardzo podobne – żeby nie powiedzieć identyczne – stanowiska dotyczące tego, aby dać Ukrainie jak najmocniejsze gwarancje bezpieczeństwa – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie z europejskimi przywódcami. 24 czerwca 2023 r. szef polskiego rządu oraz premier Włoch konsultowali telefonicznie niedawne wydarzenia na terenie Federacji Rosyjskiej, które związane były z tzw. Grupą Wagnera. Ważna jest ochrona granicy z Białorusią, ponieważ ludzie Wagnera stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa na granicy wschodniej Unii Europejskiej.

– Pani premier Włoch doskonale rozumie nasze wyzwania w tym zakresie. Zwłaszcza, kiedy na horyzoncie pojawiają się nowe zagrożenia, nie możemy pozwolić sobie na geopolityczną drzemkę, tylko musimy wspólnie, razem umacniać nasze granice zewnętrzne – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nasze kraje posiadają najdłuższe zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Włochy morską od strony Morza Śródziemnego, a Polską lądową od strony Obwodu Królewieckiego z Rosją, dalej z Białorusią i Ukrainą. Polska jak najbardziej rozumie stanowisko włoskie, aby zewnętrzne granice były jak najsilniej chronione.

– Uszczelnienie granic zewnętrznych jest kwestią fundamentalną dla nas. Dlatego Polska nie zgadza się na nielegalną imigrację. Nie zgadzamy się także na jakiekolwiek nakładanie kar na nas za nieprzyjmowanie nielegalnych migrantów – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Współpraca gospodarcza Polski i Włoch

Premier Mateusz Morawiecki oraz premier Włoch Giorgia Meloni na spotkaniu w Warszawie omówili również współpracę dwustronną między naszymi krajami oraz tematy gospodarcze. Handel między naszymi krajami cały czas kwitnie. Zależy nam, aby zarówno polscy jak i włoscy przedsiębiorcy mogli się swobodnie rozwijać na europejskim rynku.

– Rozmawialiśmy także o współpracy polsko-włoskiej. Jak długo naszym spoiwem będzie solidarność, tak uważam jesteśmy razem silniejsi w Europie i będziemy nasze cele realizować bardzo sprawnie – podkreślił polski premier.

Wspólna wizja Europy

Premierzy Polski i Włoch rozmawiali również na temat bieżącej agendy unijnej. Prezes Rady Ministrów po spotkaniu z włoską premier podkreślił, że nasze kraje mają podobną wizję przyszłości Unii Europejskiej. Współpraca naszych krajów na tle politycznym jest silna i buduje potencjał na wspólne rozwiązanie wyzwań, przed którymi stoi Wspólnota. Szef polskiego rządu podkreślił, że nasze kraje mają wiele wspólnych tematów.

– Nasze kraje mają bardzo podobną wizję rozwoju naszego kontynentu – spraw, które się tutaj toczą. Muszę powiedzieć, że bardzo się z tego cieszę, bo podczas dyskusji na Radach Europejskich czasami spojrzymy na siebie i wiemy, że myślimy o jednym, że podobnie myślimy o Europie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content