21.5 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024

VI edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowana do samorządów, w których działały PGR-y

26,463FaniLubię

W naszych działaniach kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Dbamy o to, aby każdy zakątek w Polsce był doinwestowany. Dlatego właśnie powstał Rządowy Program Inwestycji Strategicznych, który zmienia życie mieszkańców na lepsze. Lokalne społeczności otrzymują fundusze na remont dróg, nowe przedszkola czy boiska sportowe, budowę wodociągów. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że VI edycja programu będzie skierowana do samorządów w których zlokalizowane były państwowe gospodarstwa rolne tzw. PGR-y. Nabór wniosków rusza już jutro i potrwa do końca lipca. To kolejne wsparcie dla terenów po dawnych PGR-ach. W III naborze gminy i powiaty otrzymały w sumie ponad 4 mld zł na inwestycje bliskie ludziom.

Lokalne inwestycje to korzyść dla mieszkańców

Wizyta Pana Premiera na terenie rządowych inwestycji lokalnych w Golczewie.
Wizyta Pana Premiera na terenie rządowych inwestycji lokalnych w Golczewie.
Wizyta Pana Premiera na terenie rządowych inwestycji lokalnych w Golczewie.

Dzięki Rządowemu Programowi Inwestycji Strategicznych nasze małe ojczyzny mogą się rozwijać. Powstaje szereg inwestycji takich jak: nowe drogi, wyremontowane szkoły, oświetlone przejścia dla pieszych czy nowoczesne boiska sportowe. Dzieci mają lekcje w przyjaznych klasach, a po szkole mogą spędzić czas wolny na boisku sportowym.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Często to polskie firmy realizują te przedsięwzięcia. W związku z tym rozwój gmin, powiatów i województw przynosi ogromne korzyści dla Polek i Polaków. To nowe miejsca pracy, ale także dzięki nowej drodze mieszkańcy mogą szybciej podróżować.

„Nowe miejsca pracy tworzą lepsze perspektywy – to jest ten model życia, który staramy się na powrót tchnąć – chcemy życie tchnąć w te zapomniane powiaty, zapomniane gminy” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Zasady naboru wniosków – VI edycja RPIS

„Dziś przyjeżdżamy z dobrą wiadomością – ruszamy z kolejnym programem Polskich Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich” – zapowiedział szef rządu.

Wnioski w ramach VI edycji programu mogą złożyć gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które zostały zakwalifikowane jako samorządy popegeerowskie. Jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 98%. Oznacza to, że będą musiały wnieść tylko 2% udziału własnego na realizację inwestycji. Każdy uprawniony samorząd może złożyć 2 wnioski.

Dla gmin obowiązują limity:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dla powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych obowiązują limity:

  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 2 mln zł;
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 8 mln zł.

 Wspieramy tereny po dawnych PGR-ach

III edycja programu również była przeznaczona na wsparcie dla obszarów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y. Rozstrzygnięcie naboru odbyło się w zeszłym roku. Dofinansowaliśmy blisko 1900 inwestycji z ponad 1300 gmin. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 4 mld zł. To wszystko po to, aby gminy mogły się rozwijać, a jakość życia mieszkańców była jak najwyższa.

„Już jest blisko 1900 projektów wykonanych, albo w trakcie wykonywania z poprzednich edycji – tylko dla tych gmin” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Rozwój cyfrowy na terenach popegeerowskich

Zapobiegamy różnicom w postępie cyfrowym pomiędzy gminami. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego. To działania, które podejmujemy dla zrównoważonego rozwoju samorządów i równych szans mieszkańców.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Dotychczas odbyło się już pięć edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na ten cel przeznaczyliśmy do tej pory 63,4 mld zł.

  • I i II edycja programu była przeznaczona dla wszystkich samorządów w całej Polsce;
  • III edycja była zaadresowana do obszarów popegeerowskich;
  • IV edycja była wsparciem dla gmin uzdrowiskowych;
  • V edycja miała na celu rozwój stref przemysłowych w samorządach.

Dowiedz się więcej na temat Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych!

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content