19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: rząd przeznacza ogromne środki na bezpieczeństwo ruchu drogowego

26,463FaniLubię

Dbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zmiany, które wdrożyliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, przynoszą widoczne rezultaty. W 2022 r. po raz pierwszy w historii liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce spadła poniżej 1900. Nasze starania na rzecz bezpieczeństwa drogowego zostały docenione na forum europejskim. Polska została laureatem nagrody Road Safety Performance Index Award Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Wiemy też, jak ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Dlatego wspieramy programy i kampanie społeczne o bezpieczeństwie na drogach. Premier Mateusz Morawiecki prowadził lekcję w ramach akcji „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”.

– Zmniejszyła się liczba wypadków, między rokiem 2015-2016 a 2022 r. o ponad 11 tys. To oznacza ponad 11 tys. mniej wypadków rocznie. To znaczy, że mniej jest złamanych nóg, kręgosłupów, złamanego życia. To, że udaje nam się jak najmniej tych wypadków w Polsce zapewnić, to duże osiągnięcie – podsumował szef polskiego rządu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w lekcji z zakresu bezpieczeństwa drogowego w ramach „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka”.
Premier Mateusz Morawiecki z obywatelami.
Premier Mateusz Morawiecki z dziećmi z „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka”.

Polska wyróżniona za bezpieczeństwo drogowe

W 2023 r. po raz pierwszy zostaliśmy laureatem nagrody Road Safety Performance Index (PIN) Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC). To odpowiednik Oscara w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Polska została doceniona za niemal 50 proc. spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w naszym kraju w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

– Dla mnie każdy wypadek, to jest o jeden wypadek za dużo – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Dlatego rząd przeznacza ogromne środki na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pojawiły się w każdym zakątku Polski nowe chodniki, nowe przejścia dla pieszych, nowe spowalniacze, drogi powiatowe gminne o przyzwoitym standardzie i zaostrzone przepisy, które też przyczyniły się do bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a najlepszym potwierdzeniem, że ta nasza strategia jest spójna i że to jest sukces, jest właśnie ta nagroda, którą dostaliśmy – ogólnoeuropejska nagroda za podniesienie bezpieczeństwa transportu drogowego.

To zasługa metodycznych zmian w trzech obszarach:

  • infrastruktury;
  • przepisów prawnych;
  • edukacji.

Nowe drogi lepszej jakości

Dbamy o równomierny rozwój sieci dróg w naszym kraju. Dzięki Programowi Budowy Dróg Krajowych od 2015 r. powstało ponad 2 tys. km. nowych dróg. Tego typu inwestycje są także realizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki wsparciu zarówno dużych inwestycji, jak i lokalnych, zwiększamy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe drogi to także szybszy czas dojazdu, a więc zaoszczędzony czas.

– Mimo, że natężenie ruchu jest coraz większe, jest coraz więcej samochodów na drogach, to mamy mniej wypadków. Właśnie dlatego, że zainwestowaliśmy w drogi, w światła, w ronda, w pasy, w przejścia dla pieszych, w bezpieczeństwo – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Skuteczne zmiany w prawie

Ostatnie lata to skutecznie wprowadzane zmiany w prawie, które zwiększają bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Wśród najważniejszych rozwiązań można wymienić:

  • obowiązek jazdy na suwak;
  • zwiększenie ochrony pieszych w rejonie przejść dla pieszych;
  • konieczność zachowania bezpieczniej odległości między pojazdami;
  • nowy taryfikator mandatów – w tym zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa i wykroczenia drogowe.

Bezpieczna szkoła – kampania społeczna

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas – uczestników ruchu drogowego. Dlatego organizujemy różne kampanie społeczne, które mają zwiększyć świadomość na drodze. Jedną z nich jest kampania edukacyjna „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. To projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i w klasach 1-3, a także ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców.

Kampania wystartowała pod koniec maja 2023 r., a w zajęciach wzięło udział już ponad 3 tys. uczniów. Premier Mateusz Morawiecki poprowadził lekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym z uczniami Publicznej Szkoły w Bezrzeczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content