22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: to niezwykle ważne, że inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo i wpływają na rozwój technologiczny będą tworzone w Polsce

26,463FaniLubię

Intel, największy producent mikroprocesorów na świecie, zainwestuje rekordowe środki w fabrykę pod Wrocławiem. Firma otworzy najnowocześniejszy zakład produkcyjny w tym rejonie Europy. To największa w historii Polski inwestycja zagraniczna. Premier Mateusz Morawiecki aktywnie działa na arenie międzynarodowej, aby przyciągać do Polski nowe inwestycje, w tym takie jak dziś ogłoszona. Szef polskiego rządu odwiedził teren pod budowę fabryki i spotkał się z dyrektorem generalnym Intela Patem Gelsingerem.

Polska doskonałym miejscem do inwestycji

Premier oraz prezes Intela.
Premier oraz prezes Intela.
Premier oraz prezes Intela.
Premier, prezes Intela oraz pozostali uczestnicy uroczystości.
Premier, prezes Intela oraz pozostali uczestnicy uroczystości.

Rząd wspiera inwestycje firm zagranicznych w Polsce. Dzięki temu kolejne przedsiębiorstwa chętnie otwierają u nas swoje fabryki. Amerykańska firma Intel, która zajmuje się m.in. produkcją procesorów i produktów serwerowych, otworzy pod Wrocławiem najnowocześniejszy Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią kluczowy element budowy urządzeń elektronicznych, wykorzystywanych w niemal każdy sektorze gospodarki. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów.

– Trudno sobie wyobrazić dzisiaj świat bez laptopów, smartfonów, rakiet kosmicznych, współczesnych samolotów – wszędzie tam mikroprocesory, półprzewodniki odgrywają absolutnie fundamentalną rolę. Od teraz, od tej inwestycji Intela, Polska będzie kluczową częścią, wcale nie tak bardzo rozbudowanego, systemu dostaw tych najwyżej zaawansowanych technologii – zwrócił uwagę szef polskiego rządu.

Intel ogłosił, że zainwestuje w Polsce blisko 20 mld zł w ciągu 10 lat oraz stworzy do 2 tys. miejsc pracy. Nowa fabryka to także tysiące miejsc pracy u kooperantów amerykańskiego inwestora. Dzięki przełomowej inwestycji firmy z Doliny Krzemowej, w Polsce powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy. Nasz kraj dołączy do grona państw, w których produkowane są najbardziej zaawansowane technologie. Inwestycja Intela to dźwignia rozwoju dla regionu i całej Polski.

– W fabryce Intel znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. To też szansa dla rozwoju lokalnych firm i uczelni, które staną się częścią światowego ekosystemu produkcji układów scalonych – powiedział minister Janusz Cieszyński, który również uczestniczył w spotkaniu.

Polska częścią światowego łańcucha dostaw półprzewodników

Pandemia COVID-19, która wstrząsnęła światową gospodarką zaburzyła również płynność dostaw półprzewodników dla przemysłu. Dlatego dla globalnych firm i gospodarek,  niezbędne jest skrócenie i wzmocnienie łańcucha dostaw półprzewodników. Inwestycja Intela w Polsce ma więc znaczenie strategiczne. Wzmacnia strategiczne partnerstwo transatlantyckie, wpisuje się w nową politykę UE, która wyznacza European Chips Act, a w efekcie zmienia gospodarczą mapę świata, przesuwając Polskę bliżej jej centrum.

– Cieszę się bardzo, że jedno z tych kluczowych ogniw, w produkcji najwyżej zaawansowanych technologii, będzie zakotwiczone właśnie w Polsce. To jest coś niezwykle ważnego, że inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo, ale jednocześnie też inwestycje, które niesamowicie wpływają na rozwój technologiczny – będą tutaj tworzone w Polsce – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja Intela spełnia najwyższym standardy ekologiczne, tak aby zminimalizować ślad węglowy i nie oddziaływać negatywnie na środowisko.

Nowe inwestycje zagraniczne w Polsce

Polska z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym partnerem dla zagranicznych firm. Współpraca z międzynarodowymi przedsiębiorstwami jest kluczowa dla rozwoju i unowocześnienia naszej gospodarki.

W 2022 r. obroty handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi osiągnęły rekordową wartość 27,3 mld dolarów. Amerykańskie firmy należą do czołówki zagranicznych inwestorów w Polsce. Zagraniczne inwestycje, takie jak Intela, generują nie tylko nowe, ale przede wszystkim wysokojakościowe i wysokopłatne miejsca pracy. Polską przewaga konkurencyjną przestają być niskie koszty, a stają się nią wysokie kwalifikacje pracowników.

– Chcemy współpracować rzecz jasna ze wszystkimi. Cieszymy się w szczególności z zacementowania i utrwalenia współpracy transatlantyckiej – podkreślił szef polskiego rządu. Zaznaczył także, że najbardziej zaawansowane techniki i technologie produkcji będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów i kooperantów.

Firma Intel

Intel jest jednym z prekursorów zaawansowanych technologii w Dolinie Krzemowej w USA. Od ponad 50 lat projektuje i produkuje najnowocześniejsze produkty półprzewodnikowe. Zatrudnia ponad 120 tys. pracowników na całym świecie.

W Polsce Intel działa od 30 lat. W Gdańsku prowadzi największe centrum badawczo-rozwojowe firmy w Europie, które zatrudnia prawie 4 tys. pracowników.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content