17.2 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki podpisał przekazanie 600 mln zł na rozwój Huty Stalowa Wola

26,463FaniLubię

Premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w Hucie Stalowa Wola, której przekazał 600 mln zł na dalszy rozwój i inwestycje. Dzięki rządowemu wsparciu, Huta Stalowa Wola będzie mogła sprawnie produkować najnowocześniejsze wozy piechoty „Borsuk”, a także pracować nad produkcją polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder. Wsparcie dla polskich przedsiębiorców to jeden z priorytetów rządu. Inwestowanie w polski przemysł zbrojeniowy wpisuje się także w modernizację i rozwój Sił Zbrojnych RP. W 2023 r. przeznaczamy blisko 4% PKB na wzmocnienie naszego potencjału obronnego.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał również porozumienie pomiędzy rządem a NSZZ Solidarność.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny po podpisaniu porozumienia w Hucie Stalowa Wola.
Goście zgromadzeni na wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Hucie Stalowa Wola.
Premier Mateusz Morawiecki, prezes Jarosław Kaczyński oraz przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Piotr Duda po podpisaniu porozumienia w Hucie Stalowa Wola.

Huta Stalowa Wola uzyska nowe możliwości produkcyjne

Zamówienia nowego sprzętu dla wojska wymagają sprawnego przemysłu na najwyższym poziomie. Dodatkowe środki dla przemysłu zbrojeniowego pozwolą zwiększyć produkcję nowoczesnych pojazdów wojskowych dla Wojska Polskiego. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wsparcie finansowe na rzecz rozwoju Huty Stalowa Wola. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 664,7 mln zł, z czego HSW S.A. wniesie wkład własny w kwocie 64,7 mln zł.

To między innymi środki na rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz maszyn używanych do produkcji. Część z nich będzie przeznaczona na modernizację i zwiększenie kompetencji produkcyjnych HSW Oddziału Autosan w Sanoku do produkcji cywilnej i sprzętu wojskowego, w tym m.in. pojazdów specjalnych 4×4.

Zmodernizowana Huta Stalowa Wola będzie produkować najnowocześniejsze pływające wozy piechoty „Borsuk”. To pojazd stworzony przez polskich inżynierów, który już wkrótce trafi do Wojska Polskiego. Huta zwiększy także swoje możliwości produkcyjne pojazdów takich jak armatohaubice „Krab” czy moździerze „Rak”. Zakład będzie też gotowy do produkcji pojazdów na licencji zagranicznej dla naszej armii, m.in. polskiej wersji armatohaubic K9 Thunder. To oznacza, że najnowsza technologia wojskowa na świecie będzie od teraz produkowana w Polsce.

Wsparcie dla przedsiębiorców to wielowymiarowe działania

Wsparcie finansowe rozwoju polskich przedsiębiorstw to tylko część wielowymiarowej polityki przyjaznej polskim firmom. Od 2015 r. udało się wprowadzić wiele korzystnych zmian i rozwiązań dla przedsiębiorców. Obniżyliśmy podatki (np. podatek CIT z 19% na 15%, a następnie do jedynie 9% dla mniejszych firm) oraz stworzyliśmy Mały ZUS Plusktóry ułatwia rozwój mniejszym firmom. Uprościliśmy także sposób rozliczania się online i wprowadziliśmy szereg ulg podatkowych (m.in. ulgę na ekspansje, ulgę B+R czy IP Box.

Tworzymy także warunki i infrastrukturę do lepszego prowadzenia firmy. Rządowe fundusze wspierają tworzenie i modernizację infrastruktury, a w obliczu trudności wspieramy przedsiębiorców – m.in. poprzez wprowadzone tarcze i wsparcie w trakcie pandemii. Budujemy drogi dojazdowe, rozwijamy węzły komunikacyjne i przygotowujemy nowe tereny pod inwestycje. Taka infrastruktura tworzy nowe możliwości i atrakcyjne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważnym krokiem dla polskiego biznesu było także stworzenie Polskiej Strefy Inwestycji. W 2018 r. podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu obszaru Specjalnych Stref Ekonomicznych na całą Polskę – oznacza to łatwiejsze inwestowanie dzięki ulgom i zachętom podatkowym, a także wsparcie ze strony instytucji. Taka decyzja pozytywnie przekłada się na miejsca pracy i inwestycje w każdym regionie.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content