12.6 C
Warszawa
piątek, 20 czerwca, 2025
Strona głównaPolitykaPremier w Wilnie: relacje polsko-litewskie są najlepsze od wieluset lat

Premier w Wilnie: relacje polsko-litewskie są najlepsze od wieluset lat

Data publikacji

spot_img

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki spotkał się na Litwie z premier Ingridą Šimonytė i prezydentem Gitanasem Nausėdą. Wizyta była okazją do omówienia m.in. relacji dwustronnych oraz współpracy gospodarczej, energetycznej i infrastrukturalnej. Przywódcy Litwy i Polski rozmawiali również o rosyjskiej agresji na terenie Ukrainy. Dodatkowo 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaka za Granicą. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym otwarciu nowo wybudowanego skrzydła Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Polsko-litewska współpraca

Przywódcy Polski i Litwy podczas spotkania omówili kwestie związane z relacjami pomiędzy naszymi krajami. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej, energetycznej i infrastrukturalnej. Podczas spotkania politycy rozmawiali na temat bezpieczeństwa oraz współpracy na arenie międzynarodowej. Tematy te będą omawiane również na lipcowym szczycie NATO, które odbędzie się właśnie w Wilnie.   

–  Rozmawialiśmy także o wspólnych inicjatywach w zakresie ćwiczeń wojskowych. Nie ulegaliśmy również różnym prowokacjom, które działy się przed wojną i w trakcie wojny. Rozmawialiśmy dzisiaj dużo o tym, jak propaganda rosyjska wpływa na sytuację, a także jak stara się zmieniać opinię publiczną na Zachodzie. Tutaj rola Litwy i Polski jest przeogromna – powiedział szef polskiego rządu.

Spotkanie było okazją do omówienia aktualnej sytuacji na terenie Ukrainie oraz wprowadzania dalszych sankcji wobec Rosji i Białorusi.

– Rozmawialiśmy także z panią premier o tym, jak wzmocnić naszą politykę obronną i jak reagować wobec zagrożenia militarnego, które dziś manifestuje się na Ukrainie. Wiemy doskonale, że jeśli chcemy pokoju, to musimy przygotowywać się do wojny – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Rozwój Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Dzień Polonii i Polaków za Granicą wypada 2 maja. Z tej okazji, w obecności przywódców Polski i Litwy, nastąpiło uroczyste otwarcie nowego skrzydła budynku Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Placówka została rozbudowana, po uwzględnieniu potrzeb polskiej mniejszości na Litwie. Inwestycja mogła powstać dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu instytucji. Kultywowanie i dalsze rozwijanie związków z Polską jest możliwe, dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków dla polonii. Rozwój infrastruktury Domu Kultury Polskiej w Wilnie sprzyja ożywieniu działalności kulturalnej i społecznej, która służy pogłębianiu dialogu między naszymi narodami.

– Dom Kultury Polskiej jest taką bezpieczną przystanią. Przystanią dla wszystkich tych, którzy chcą kultywować kulturę polską w Wilnie, na Litwie, ale także umacniać nasz sojusz, naszą przyjaźń pomiędzy Polską a Litwą  – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wideo

Najnowsze

JOANNA WIELICZKA – SZARKOWA I ADAM BUJAK O MIEŚCIE, W KTÓRYM KAŻDY KAMIEŃ OPOWIADA O POLSCE

Niby wszyscy znamy Kraków. Dawną stolicę Polski niemal każdy odwiedzał wraz ze szkolną wycieczką...

POLACY RADOŚNIE SPRZEDAJĄCY POLSKĘ

Chyba ze czterdzieści lat temu ze zdumieniem i niemal przerażeniem przeczytałem pewne opowiadanie Mirosława...

TE WYBORY TO REFERENTUM ZA LUB PRZECIW ISTNIENIU PAŃSTWA POLSKIEGO

W obliczu centralizacyjnych planów gremiów zarządzających Unią Europejską to, kto zostanie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej...

NOWA STRATEGIA WYKAŃCZANIA POLSKI

Tak naprawdę – nie jest ona nowa. Generalnie metody niszczenia naszego kraju są dwie....

Powiązane

TE WYBORY TO REFERENTUM ZA LUB PRZECIW ISTNIENIU PAŃSTWA POLSKIEGO

W obliczu centralizacyjnych planów gremiów zarządzających Unią Europejską to, kto zostanie prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej...

NOWA STRATEGIA WYKAŃCZANIA POLSKI

Tak naprawdę – nie jest ona nowa. Generalnie metody niszczenia naszego kraju są dwie....

TRZASKOWSKI ŁŻE NA KAŻDY TEMAT

Kandydat PO na prezydenta bardzo sobie musiał wziąć do serca radę Marka Belki, funkcjonariusza...
Przejdź do treści