23.4 C
Warszawa
niedziela, 19 maja, 2024

Mikołaj Kopernik patronem polskiej nauki podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego

26,463FaniLubię

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji, w Toruniu odbywa się Światowy Kongres Kopernikański. To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki. Wzięło w nim udział kilkuset wybitnych naukowców, gości. Podczas Kongresu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z noblistami z dziedziny fizyki. Wydarzenie było również uhonorowaniem wszystkich polskich uczonych, którzy przez lata przyczyniali się do rozwoju i poszerzania wiedzy. Prezes Rady Ministrów wziął również udział w prezentacji obrazu Mikołaja Kopernika w nowej odsłonie. Rząd dba o polskie zabytki, w tym celu, premier podjął decyzję o wsparciu finansowym, które zostało przeznaczone na zabezpieczenie obrazu.

Światowy Kongres Kopernikański

Premier Mateusz Morawiecki podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Premier Mateusz Morawiecki podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Wydarzenie w Toruniu zostało zorganizowane w 550. rocznicę urodzin wybitnego astronoma – Mikołaja Kopernika. Głównym celem Kongresu jest przedstawienie stanu badań nad życiem oraz działalnością naukowca, a także jego wpływem na rozwój nauki, kultury i sztuki.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Podczas wydarzenia odbyło się wiele paneli oraz debat z różnych dziedzin nauki. Wśród prelegentów znaleźli się laureaci Nagrody Nobla z fizyki: prof. Philip James Edwin Peebles, prof. Michel Gustave Édouard Mayor, prof. Barry Clark Barish, prof. Arthur B. McDonald oraz prof. Didier Patrick Queloz. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z noblistami.

„Miałem ogromną przyjemność chwilę porozmawiać z naszymi czcigodnymi noblistami i o początkach świata, i o różnych zjawiskach kosmosu, i nasłuchać się fantastycznych, naprawdę niesamowitych informacji” – powiedział szef rządu.

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

Światowy Kongres Kopernikański rozpoczął się 19 lutego, czyli w Dzień Nauki Polskiej, który od 2020 roku, obchodzony jest w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. To Święto wszystkich polskich naukowców, a przez tysiące lat nauki zebrało się ich wielu, to hołd dla nich wszystkich.

Dodatkowo rok 2023 został ustanowiony przez Sejm rokiem Mikołaja Kopernika. Uczony posiadał wiedzę z takich dziedzin nauki jak: matematyka, astronomia, astrologia, prawo, medycyna, ekonomia, filologia. Kopernikańska teoria heliocentryczna, która dotyczy tego, że to Ziemia oraz inne planety krążą wokół Słońca, to ogromny wkład w rozwój światowej nauki.

„Mikołaj Kopernik, który patronuje dzisiejszemu spotkaniu nie stracił wiary po swoim przełomowym odkryciu. Paradoks Kopernika polega na tym, że wiedza, która pozwoliła mu dokonać tak wielkiego odkrycia przyniosła też świadomość, że świat nie kręci się wokół człowieka. Krótko mówiąc: im więcej wiemy, tym bardziej uświadamiamy sobie, jak mali jesteśmy wobec wszechświata” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Mikołaj Kopernik na płótnie

Podczas pobytu w Toruniu, premier Mateusz Morawiecki odwiedził Ratusz Staromiejski. Była to istotna część wizyty szefa rządu. Właśnie tam znajduje się portret Mikołaja Kopernika. Rząd przeznaczył środki finansowe na ochronę tego bezcennego obrazu. Toruński portret przedstawia popiersie astronoma. Jest jednym z najstarszych, ale przede wszystkim najwierniejszym portretem uczonego.

„Myślę, że Mikołaj Kopernik, który był rzeczywiście jednym z absolutnie wyjątkowych odkrywców, naukowców, patronuje nam dzisiaj w tym, żeby odsiewać te ziarna od plew. Żeby szukać tej prawdziwej, głębokiej wiedzy, która ma nam dawać poszerzenie granic prawdy, granic poznania, ale także lepsze życie, budować lepszy świat. Niech Mikołaj Kopernik będzie patronem wspaniałej polskiej wiedzy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content