22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Premier Mateusz Morawiecki: w bardzo wielu ważnych sprawach wiem, że Polska może liczyć na Włochy, a Włochy mogą liczyć także na Polskę

26,463FaniLubię

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie dwustronne premiera Mateusza Morawieckiego z premier Republiki Włoskiej Giorgią Meloni. Wspólne rozmowy dotyczyły w szczególności aktualnych zagadnień wokół wsparcia dla walczącej Ukrainy, ale również kwestii gospodarczych. Poruszono między innymi temat wyzwań przed jakimi stoi jednolity rynek europejski. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Włochy mają wiele wspólnych tematów oraz identyczne spojrzenie na przyszłość Unii Europejskiej – zależy nam na silnej Europie silnych państw.

Pokonanie Rosji to dziś warunek powrotu do normalności

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni.
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni.

Spotkanie premiera Mateusz Morawieckiego z premier Giorgią Meloni było przede wszystkim okazją do rozmowy o dalszych krokach w kierunku przekazywania wsparcia Ukrainie. Temat rosyjskiej agresji i europejskiego bezpieczeństwa jest absolutnie priorytetowy. Zwycięstwo Ukrainy jest dziś warunkiem koniecznym do powrotu do normalności oraz zapewnienia bezpieczeństwa całej Europy, a przede wszystkim Polski.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Cała sfera geopolityki wokół nas jest tematem absolutnie numer jeden, bo żeby wrócić do normalności, opanować kryzys energetyczny, kryzys gospodarczy, zdusić inflację, wiemy doskonale, że trzeba pokonać Rosję, że trzeba, aby Ukraina pokonała Rosję, ze wsparciem państw wolnego świata. Włochy i Polska mają absolutnie identyczne zdanie w tych kwestiach. Czujemy podobną odpowiedzialność. Ale czujemy również podobną odpowiedzialność za Europę, za rozwój Europy w przyszłości – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wspólna wizja Europy i odpowiedzi na wyzwania

Szef polskiego rządu przekazał, że w rozmowach z premier Włoch poruszono również temat migracji. Podkreślono między innymi, że problem presji migracyjnej nasze państwa traktują w pełni poważnie – wraz z Włochami, mamy wspólne doświadczenia w tym zakresie i zgadzamy się co do konieczności długoterminowych, strategicznych rozwiązań.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że Polska i Włochy mają identyczną wizję przyszłości Unii Europejskiej. Bliskość polityczna jest dziś naszą siłą i buduje potencjał na wspólne rozwiązania wobec wyzwań, przed którymi stajemy jako Unia Europejska.

– Chcemy Europy silnej, chcemy Unii Europejskiej, która jest globalnym graczem. Ale ona będzie globalnym graczem, kiedy będzie wypadkową sił interesów, i kiedy będzie uwzględniała interesy wszystkich państw członkowskich, po równo. Nasze spotkanie jest wyraźnym sygnałem jedności Włoch, jedności z Polską, w zakresie tych wewnętrznych problemów Unii Europejskiej i podejścia Polski i Włoch do tych problemów – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Polska i Włochy mogą liczyć na siebie nawzajem

Bliskość Polski i Włoch uwidacznia się przede wszystkim w kwestiach gospodarczych – handel między naszymi krajami kwitnie. Zależy nam, aby zarówno polscy jak i włoscy przedsiębiorcy mogli się swobodnie rozwijać na europejskim rynku. Włochy są dziś w pierwszej piątce partnerów handlowych naszego kraju. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wspólna troska o jednolity rynek Unii Europejskiej to jedna z najważniejszych kwestii, która dziś łączy nasze kraje.

– Handel, eksport, import – rozwijają się bardzo dobrze. Wspólnie razem wspieramy biznes włoski w Polsce i polski biznes we Włoszech. Cieszymy się właśnie z tej wartości, jaką jest Unia Europejska, poprzez wspólny europejski rynek. To jest to, co nam przede wszystkim przyświeca i to, na czym nam zależy. Żeby wspólny europejski rynek dalej służył polskim przedsiębiorstwom i włoskim przedsiębiorstwom, i żeby konkurencyjność nie była zagrożona – powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu z premier Meloni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content